Artykuł sponsorowany
W sezonie jesienno-zimowym trudno byłoby przebywać w nieogrzewanym domu. W jaki sposób utrzymać optymalną temperaturę przez cały czas? Poniżej prezentujemy kilka możliwości. Dowiedz się, jak ogrzać dom i wybierz jedną z nich!
Ogrzewanie centralne (CO) to najpopularniejsza i najwygodniejsza forma ogrzewania domów. Może być zasilane gazem, olejem opałowym, energią elektryczną lub innymi paliwami. System składa się z kotła grzewczego, rur, grzejników i termostatu. Ogrzewanie centralne umożliwia łatwe regulowanie temperatury w każdym pomieszczeniu – w zależności od warunków pogodowych i indywidualnych preferencji każdego domownika..
Alternatywą dla CO jest kominek, który zajmuje zaszczytne miejsce w salonie. To dekoracyjny i funkcjonalny element wystroju wnętrza. Wiele osób nie wprost nie może oderwać wzroku od tańczących płomieni. Ogrzewanie kominkowe jest rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym. Możesz palić w nim drewnem, brykietami drzewnymi, ekogroszkiem lub innymi paliwami. Pamiętaj jednak, że wymaga on częstszego uzupełniania paliwa i czyszczenia popiołu. Znajdź wyjątkowy kominek do swojego domu: https://kozakominek.pl/.
Potocznie nazywane podłogówką, to forma ogrzewania, w której ciepło jest rozprowadzane przez rurki z ciepłą wodą (lub specjalne kable), umieszczone pod podłogą. Zyskujesz dzięki temu wysoki komfort termiczny i oszczędność energii. Ogrzewanie podłogowe nie wymaga montażu grzejników, co pozwala na większą swobodę w aranżacji wnętrza. Nie stanowi też zagrożenia dla dzieci i zwierząt.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że klimatyzatory nie służą wyłącznie do obniżenia temperatury pomieszczeń w upalny dzień. Wiele modeli posiada również funkcję ogrzewania. Ten sposób jest bardzo łatwy w użyciu i wydajny, choć zużywa stosunkowo dużo energii elektrycznej.
Ogrzewanie piecem kaflowym to tradycyjny sposób, wywodzący się z XIX wieku. Piec kaflowy składa się z kamienia lub gliny, a w jego wnętrzu umieszczona jest komora spalania drewna lub węgla. Wyposażony jest on także w kanały powietrzne, prowadzące ciepło do poszczególnych pomieszczeń, a także w ceramiczne płytki, które nagrzewają się i oddają ciepło do otoczenia. Do spalania wykorzystuje między innymi drzewo i brykiet drzewny. Może też być wyposażony w system dopalania spalin, który zwiększa efektywność spalania i zmniejsza emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
To, na jaki sposób ogrzewania domu się zdecydujesz, zależy od wielu czynników. Mowa między innymi o lokalizacji domu, rodzaju paliwa dostępnego w okolicy, kosztach instalacji i eksploatacji czy o preferencjach i potrzebach domowników. Co wybierzesz?
Zdj. główne: Ilse Orsel/unsplash.com