Stare i nobliwe meble z duszą, na których osiadła już warstwa patyny, wyciągnięte ze strychu babci czy wygrzebane na starociach w komórce rodziców to często elementy naszego wystroju wnętrz, z którymi łączy się wiele historii. Niestety nie każdy ma szansę i możliwość posiadania tego typu przedmiotów, a ceny antyków potrafią onieśmielać. Dlatego zdarza nam się podczas renowacji mebla specjalnie go postarzyć. Jak to zrobić, żeby całość nadal prezentowała się świetnie, ale nabrała charakteru?
Wydawać by się mogło, że z nowego regału, komody czy krzesła trudno będzie zrobić coś, co będzie choć trochę przypominało wysłużony antyk o bogatej przeszłości. Otóż nic bardziej mylnego. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym będą one wyglądały na naprawdę wysłużone i nadgryzione zębem czasu. Postarzane meble doskonale podkreślą aranżację wnętrza w stylu vintage, rustykalnym, prowansalskim, ale także eklektycznym, a nawet modern classic. Co więcej, poniższe sposoby nie będą wymagały od Ciebie skomplikowanych umiejętności oraz drogiego zaplecza technicznego.
Oczywiście najprościej będzie osiągnąć zadowalający efekt, kiedy pracować będziemy na meblach drewnianych z widocznym rysunkiem słoi. Nie jest jednak powiedziane, że meble z płyt pokryte okleiną zupełnie się do tego nie nadają, jednak musimy się liczyć z tym, że aby postarzenie wyglądało przekonująco, będziemy musieli włożyć w to trochę więcej pracy.
Mając przed sobą nowy mebel często, nawet pomimo chęci uzyskania postarzenia go, boimy się naruszyć jego wierzchnią warstwę. Okazuje się, że aby uzyskać oczekiwany efekt, wystarczy arkusz bądź dwa papieru ściernego, odrobina pomysłu i czas. Pracę zacznij od gruboziarnistego papieru ściernego, którym najprościej będzie naruszyć wierzchnią warstwę lakieru, której chcemy się pozbyć. Wykonując proste ruchy, w niektórych miejscach użyj więcej siły i dociśnij ścierak. Jeśli postarzenie ma wyglądać naturalnie, newralgicznymi punktami będą rogi, łączenia, miejsca przy uchwytach, brzegi i wszelkiego rodzaju ranty. Teraz wystarczy już tylko wyrównać całość drobnoziarnistym papierem i gotowe.
Ze starymi meblami czas nie obchodzi się łaskawie, a na ich powierzchni pojawiają się uszkodzenia, rysy, odbarwienia i naloty. Kolejnym, prostym sposobem na postarzenie mebla jest przetarcie go octem. W tym celu przygotuj naczynie, do którego wlejesz ocet jabłkowy, dodaj do niego kilka starych gwoździ lub wełnę stalową, które nadadzą mu odpowiedniej barwy. Tak przygotowaną mieszankę po kilku dniach nałóż pędzlem na postarzany mebel i gotowe. Pamiętaj, by prace przeprowadzać na surowym drewnie.
Wnętrza rustykalne wręcz kochają właśnie ten sposób postarzania mebli. Jak się do niego zabrać? Dokładnie oczyść powierzchnię mebla. Następnie musisz zmatowić drewno gruboziarnistym papierem ściernym, w kolejnym kroku drobniejszym. Dokładnie oczyszczamy i odpylamy powierzchnię. Tu świetnie sprawdzi się odkurzacz. Teraz możemy przejść do malowania. Co ważne, nie będziesz potrzebować specjalistycznych farb, wystarczy zwykła biała bądź kremowa farba akrylowa czy kredowa. Malujemy, a kiedy pierwsza warstwa wyschnie, niektóre miejsca smarujemy woskiem, możesz użyć zwykłej świecy woskowej. Następnie znowu malujemy. I tak do uzyskania oczekiwanego efektu. Na koniec możemy całość pokryć bezbarwnym lakierem.
zdj. główne: pexels/pixabay.com