Jak wybrać kolorystykę i rodzaj fug do płytek?
Budowa i remont

Jak wybrać kolorystykę i rodzaj fug do płytek?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybór fugi do płytek to jeden z aspektów, który może determinować ostateczny efekt aranżacji wnętrza. Jak więc wybrać tę idealną kolorystykę i rodzaj fug? Na co zwrócić uwagę, a czego unikać? Czy są jakieś uniwersalne zasady? Odpowiedzi na te pytania znaleźć możesz w poniższym artykule.

Kierowanie się kolorystyką przy wyborze fugi

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem fugi, niewątpliwie ważny jest aspekt kolorystyki. Jest to szczególnie istotne, gdyż stanowi ona wykończenie naszych płytek, a co za tym idzie – wpływa na ostateczny wygląd danego pomieszczenia. Kolorystyka płytek i otoczenia będą mieć główny wpływ na to, jaki kolor fugi wybierzemy.

Podstawowym krokiem jest zdecydowanie, czy chcemy, aby fuga do płytek zlewała się z całością wyglądu płytek, czy też miała kontrastować, dodając im wyrazistości. Jeżeli preferujemy stonowany styl, warto postawić na fugę w podobnym kolorze co płytki. Natomiast, jeśli zależy nam na podkreśleniu struktury płytek, dobrym rozwiązaniem będzie kontrastujący kolor fugi. Pamiętajmy, że kolorystyka jest kluczowa, kiedy o finalny efekt chodzi i dobrze jest dobrze przemyśleć swój wybór fugi.

Rodzaje fug i ich zastosowanie

Wybierając odpowiednią fugę do płytek, warto znać różne rodzaje fug oraz zrozumieć ich zastosowanie. Podstawowe typy fug to fugi cementowe, epoksydowe oraz elastyczne. Fugi cementowe są najczęściej używane, ponieważ są odporne na ścieranie i łatwo je utrzymać w czystości. Nadają się idealnie do średnich i dużych płytek. Fugi epoksydowe cechują się największą odpornością na wilgoć, grzyby i pleśń, dzięki czemu są polecane do płytek w łazienkach i basenach.

Fugi elastyczne z kolei, dzięki swoim właściwościom, są doskonałym wyborem do płytek podłogowych – dobrze radzą sobie z mechanicznymi naciskami i zmianami temperatury, co sprawia, że nie pękają. Pamiętaj, że rodzaj fugo-masy powinien być dopasowany nie tylko do typu płytki, ale także do warunków, w jakich zostanie użyta. Kolor fugi również ma znaczenie – może kontrastować z płytkami, co podkreśli ich układ, albo komponować się z nimi, tworząc delikatny efekt. Wybór odpowiedniego rodzaju i koloru fugi to klucz do stworzenia harmonijnego designu.

Pomoc w wyborze – jak prawidłowo dobierać fugę do płytek

Dobór odpowiedniej fugi do płytek może być nie lada wyzwaniem, jednak starannie dobrana kolorystyka i typ fugi wpływają na całościowy wygląd danego pomieszczenia. To, jakiego koloru fuga będzie idealnie pasowała do naszych płytek, zależy od kilku czynników. Najważniejszy to oczywiście kolor samych płytek. Fuga może być w takim samym, kontrastującym lub uzupełniającym kolorze względem koloru płytek. Doborem odpowiedniej fugi możemy podkreślić wygląd płytek, albo je rozmyć, tworząc spójny obraz.

Dobór fugi zależy też od wielkości i kształtu płytek. Zasada jest taka, że większe płytki wymagają szerszej fugi. Wskazówka jest taka, że wielkość fugi powinna wynosić około 10% wysokości płytki. Co więcej, jeśli nasze płytki są kolorowe, warto zastosować fugę w odcieniu szarości, aby nie tworzyć zbyt mocnego kontrastu między płytkami. Praktyczne porady dotyczące doboru fugi do płytek, z pewnością pomogą w stworzeniu przemyślanego, stylowego wnętrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Moda na parkiety i drewniane mozaiki na podłodze – 4 inspiracje
Moda na parkiety i drewniane mozaiki na podłodze – 4 inspiracje
Nie każda moda jest dobra. Jednak, kiedy mowa o tej na parkiety i drewniane mozaiki, nie możemy przejść obok niej obojętnie! Przed Tobą garść inspiracji parkietem w tle.
Duńskie wzornictwo — dlaczego zachwyca?
Duńskie wzornictwo — dlaczego zachwyca?
Duńskie wnętrza zachwycają swoim wyglądem. Zobacz czym się wyróżnia taka aranżacja.
Szambo betonowe – korzyści
Szambo betonowe – korzyści
Odkryj nieoczekiwane zalety szamba betonowego. Przeczytaj, dlaczego warto zainwestować w tę formę gromadzenia odpadów.
Ostatnie wpisy