Trudno wyobrazić sobie nowy i piękny dom bez okazałego, stylowego wejścia. Dlaczego to takie ważne?
Przecież to właśnie w kierunku wejścia zawsze kierują się oczy naszych gości, sami także codziennie wielokrotnie właśnie przez strefę wejściową przechodzimy. Jak ją zaaranżować? Oto kilka ważnych kwestii.
Strefa wejściowa to nie tylko miejsce w elewacji, gdzie znajdują się drzwi zewnętrzne, ale cała trasa od furtki właśnie do drzwi. Ten fragment naszej posesji musi być ciekawie i estetycznie urządzony tak, żeby zachęcał nas i naszych gości do wejścia. Potrzeba jednak też, żeby był funkcjonalny, a więc łatwy w czyszczeniu i utrzymaniu w czystości. Oczywiście musi również tworzyć harmonijną całość z całą resztą domu. Warto więc odpowiednio wcześniej przemyśleć jego aranżację.
>> Zobacz też: Ceny materiałów budowlanych rosną – UOKiK sprawdza, czy to zmowa firm?
Na wygląd wejścia do domu składa się szereg czynników, które wizualnie kształtują przestrzeń. Chodzi między innymi o:
Liczy się ich układ, kształt i usytuowanie względem ściany frontowej. Nawet kolor ma dość duże znaczenie. Jest też nacisk na to, żeby stopnie były zaprojektowane jako bezpieczne, wygodne i pozwalające na ergonomiczne pokonywanie przewyższeń. Zaleca się, żeby przy domu jednorodzinnym stosować stopnie o 18 cm wysokości i 27 cm szerokości.
Ganek lub weranda nie tylko może mieć bardzo ciekawy wygląd dopasowany do stylu, w jakim powstał cały dom, ale posiada też ważną rolę praktyczną. Osłoni drzwi od deszczu, ale też wiatru i chłodu, które mogą być bardzo nieprzyjemne dla domowników. Można też tutaj pomieścić szafkę na budy lub wygospodarować nieco miejsca na przybory do sprzątania lub potrzebne narzędzia ogrodowe. Warto więc, żeby ten element architektury był nieco bardziej obszerny, niż mogłoby tego wymagać absolutne minimum.
Z reguły doradza się, aby wejście do domu nie było usytuowane zbyt blisko bramki. Dzięki temu można je podziwiać z odpowiedniej perspektywy. Sama ścieżka powinna być wyraźnie wydzielona i widoczna. Na rynku znajdziemy całą gamę produktów, które mogą posłużyć do jej oświetlenia. Można wykorzystać oświetlenie zasilane z sieci elektrycznej, ale coraz bardziej popularne są lampy solarne. Obecnie można je kupić w rozmaitych rozmiarach, kształtach i o zróżnicowanej mocy.
Trzeba też zadbać nie tylko o to, aby była utwardzona, ale także zabezpieczyć przed przerastaniem chwastów. Musi być też odpowiednio doświetlona po to, żeby o każdej porze można było bezpiecznie przejść drogę od domu do furtki. Można do tego użyć także świateł solarnych z czujnikiem ruchu, co pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze.
Jakie konkretnie typy wejść do domu mamy do wyboru? Które będą pasować do naszego?
Może dobrze się prezentować nie tylko w przypadku typowo wiejskich domów. Bardzo często na dachu rustykalnego ganku znajduje się czerwona dachówka, na ścianach zaś cegła lub kamień ozdobny. Ważne, żeby materiały nawiązywały do naturalnych. Ważne też, żeby drzwi były odpowiednio dobrane i najlepiej zrobione z drewna.
Nowoczesne budynki także powinny mieć efektowne wejścia. Szkło i podwieszany sufit nad wejściem mogą dać ciekawy industrialny efekt.
Przestrzenie po obu stronach drzwi są cennym miejscem, które da się zagospodarować dla stworzenia wejścia z bujną roślinnością. Niewysokie tarasy lub skalniaki nadadzą temu projektowi żywiołowości i zdecydowanie będą przykuwać wzrok.
Tego rodzaju niewielkie konstrukcje i typy zadaszenia są bardzo skuteczne w ożywianiu nieco zbyt topornych brył dawniejszych budynków – choćby tych z lat 80 i 90. Dodatkowo uzyskujemy ochronę przed wiatrem, deszczem i chłodem.