Konglomerat – materiał o różnorodnym zastosowaniu. Zobacz inspiracje!
Budowa i remont

Konglomerat – materiał o różnorodnym zastosowaniu. Zobacz inspiracje!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Konglomerat. Brzmi obco? Dowiedz się, co to właściwie jest, gdzie można go zastosować i dlaczego jest dobrą alternatywą dla kamienia. 

Co to jest konglomerat?

Konglomerat to sztuczny produkt przemysłowy wytwarzany z naturalnego oraz pochodzącego z recyklingu kamienia, a także różnych dodatków. Występuje również pod nazwą zlepieniec. 

Od innych luźnych skał różni go to, że jest połączony za pomocą lepiszcza. Lepiszcze jest spoiwem, które łączy ze sobą poszczególne ziarna minerałów. Konglomerat można stosować wewnątrz, a po impregnacji także na zewnątrz. Świetnie sprawdza się w budownictwie wykończeniowym. 

Jego produkcja rozpoczyna się od odpowiedniego wyselekcjonowania kamienia. Często dodawane są także ceramika oraz fragmenty szkieł i luster. Wszystko łączy się przy pomocy żywicy epoksydowej, betonu albo innych mieszanek. Następnie całość wylewa się do specjalnej formy, aby powstał blok skalny. Na koniec konglomerat docina się do pożądanego rozmiaru.

Zastosowanie konglomeratu

Zlepieniec znajdzie zastosowanie jako blat kuchenny lub łazienkowy. Posiada gładką, nieporowatą powierzchnię, łatwo usuwa się z niego zanieczyszczenia oraz jest odporny na wysokie temperatury. Bez obaw możesz na nim przygotowywać posiłki dla rodziny i przyjaciół oraz nie musisz się bać, że szybko zniszczeje pod wpływem wilgoci w łazience. 

Innym zastosowaniem konglomeratu jest jego wykorzystywanie w trakcie produkcji parapetów. Polecane szczególnie do wnętrz budynków. Parapety z konglomeratu wyglądają szykownie i oryginalnie.

Użyteczność tego tworzywa jest jeszcze większa – istnieje możliwość wykonania z niego schodów i podłogi. W ich przypadku ogromną rolę odgrywa wytrzymałość, a temu też podoła zlepieniec. Design zależy wyłącznie od Ciebie. Możesz postawić na klasykę lub nowoczesność. Co ciekawe, stosuje się go także do tworzenia elewacji zewnętrznych. 

Rodzaje konglomeratów

Konglomerat naturalny

To zlepek różnych elementów skalnych. W mieszance tej odnaleźć można piasek, skruszone skały, a czasem nawet skały w całości.

Konglomerat sztuczny

Powstają z połączenia drobnego materiału kamiennego, czyli granitu, marmuru, czy kwarcu wraz z żywicą poliestrową. Pierwszy rodzaj – konglomerat granitowy, cechuje się wysoką twardością, łatwy w utrzymaniu czystości, jest odporny na zarysowania i wilgoć. Niestety nie chłonie dobrze zapachów. Polecany do stosowania w łazience, przy montażu schodów i podłóg.

Kolejny rodzaj – zlepek marmurowy jest bardziej miękki i podatny na działanie kwasów oraz zarysowania niż produkty na bazie granitu. Wymaga odpowiedniego traktowania, między innymi specjalnej impregnacji. Jest najbardziej wymagający, przeznaczony głównie do wytwarzania parapetów.

Ostatni przedstawiony wariant to konglomerat kwarcowy. Cieszy się największą popularnością, jest zdecydowanie najczęściej stosowany. Najbardziej wytrzymały na problematyczne warunki. Nadaje się do stosowania w kuchni, łazience, na podłodze, schodach i elewacjach.

>> Czym różni się grunt od farby podkładowej?

Zalety konglomeratu 

W porównaniu do innych kamiennych blatów ważą one mniej nawet o 20% całkowitej masy. Cena tego tworzywa za 1 m2 jest niższa niż koszt kamienia. Konglomerat to materiał, który dobrze zaimpregnowany, praktycznie wcale nie nasiąka wodą.

Kolejną różnicą pomiędzy nim a kamieniem jest temperatura. Skały są zimne i nieprzyjemne, jednak zlepieniec przyjmuje temperaturę otoczenia. Ponadto blaty wykonane z konglomeratu są łączone bezspoinowo z innymi elementami wyposażenia kuchni czy łazienki. Dzięki temu zyskasz większe poczucie estetyki. Jeśli już o wyglądzie mowa, to masz do dyspozycji więcej wzorów i barw. Wszystko dlatego, że przy produkcji konglomeratu istnieje możliwość stosowania barwników. 

Jak widzisz, materiał ten posiada całą listę mocnych stron. Czy to znaczy, że zaraz w kolejkach ustawią się po niego wszyscy planujący remont lub budowę domu?

Konglomerat, tak jak wszystko, ma również wady. Zlepek nie jest odporny na wysokie temperatury. Oczywiście jeden rodzaj bardziej, a drugi mniej, ale w porównaniu z czystym granitem lub marmurem nie możesz chociaż na ułamek sekundy postawić na nim gorącego garnka, czy nawet kubka z herbatą. Od razu mogą pojawić się ślady, a po pewnym czasie nawet zniekształcenia faktury. 

Jeżeli masz tego świadomość i planujesz używać podkładek pod gorące rzeczy, to śmiało możesz wykorzystać w swojej kuchni konglomerat. Jeżeli jednak wiesz, że w pośpiechu możesz o tym zapomnieć, przemyśl zakup materiału dwa razy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Plastry wykrywalne – innowacyjne rozwiązanie dla przemysłu spożywczego
Plastry wykrywalne – innowacyjne rozwiązanie dla przemysłu spożywczego
Plastry wykrywalne to specjalne plastry, które pomagają w wykryciu obecności metalowych elementów w produkcie spożywczym. Dzięki swojej unikalnej budowie i zastosowaniu nowoczesnych technologii, plastry wykrywalne znacznie zwiększają bezpieczeństwo i jakość produkcji. W artykule omówimy, czym są plastry wykrywalne, jakie są ich zalety oraz jakie są ich zastosowania w przemyśle spożywczym.
Inteligentne budynki: Jak technologia wpływa na nasze domy i miejsca pracy?
Inteligentne budynki: Jak technologia wpływa na nasze domy i miejsca pracy?
Inteligentne budynki: rewolucja w domach i miejscach pracy. Bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność energii — oto jak technologia zmienia nasze życie.
Szybkie przepisy na przekąski dla gości
Szybkie przepisy na przekąski dla gości
Chcesz zorganizować niezapomnianą imprezę i zaskoczyć gości przekąskami? Wypróbuj nasze przepisy!
Ostatnie wpisy