Kuchnia w kształcie litery L – jak zaaranżować?
KuchniaWnętrza

Kuchnia w kształcie litery L – jak zaaranżować?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia jest ważnym elementem każdego mieszkania czy domu. To w niej toczy się życie rodzinne i spotkania towarzyskie. 

Jeśli masz małą przestrzeń, również możesz urządzić to miejsce tak, by było ergonomiczne i eleganckie. Poznaj nasze sposoby na projektowanie kuchni w kształcie litery L.

Jaka kuchnia może być projektowania w literę „L”?

Takie ułożenie kuchni jest odpowiednie w momencie, kiedy Twoja kuchnia jest niewielka i wąska. Zabudowa sięgająca od drzwi po okna sprawi, że wykorzystasz w pełni dostępne miejsce. Kształt w „L” sprawia, że zyskasz również dużo miejsca na blaty robocze oraz szafki do przechowywania. Co ważne, kuchnia w takim układzie jest również idealna do otwartych pomieszczeń, w których salon się z nią łączy, tworząc jednolitą całość. Ten układ jest spotykany w domach jednorodzinnych oraz mniejszych mieszkaniach w nowym budownictwie. Wielu projektantów wnętrz doradza kuchnię w kształcie litery L jako najbardziej ergonomiczny.

Przy wąskich kuchniach nie ma możliwości ustawienia mebli po obu stronach ściany. Wtedy dobrym wyjściem jest wykonanie kuchni w kształcie litery „L”. Pomiędzy szafkami musi być zachowany odstęp minimum 120 cm, by móc swobodnie wyciągać potrzebne nam naczynia lub móc otworzyć zmywarkę. Wolna przestrzeń po drugiej stronie kuchni sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe niż w rzeczywistości.

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery „L”?

Czym wyróżnia się kuchnia w kształcie litery L? Wybierając taki układ koniecznie pamiętaj o zachowaniu przestrzeni do przemieszczania się oraz do przechowywania. Taki układ pozwala na praktycznie 100 procentowe wykorzystanie danego nam miejsca, co jest bardzo praktyczne w przypadku niewielkich pomieszczeń.

Oczywiście bardzo ważne są strefy, na jakie podzielona jest kuchnia. Układ w literę „L” pozwala na zachowanie tzw. ciągu roboczego, w którym każdy odcinek zabudowy służy innym celom. To bardzo ułatwia późniejsze przygotowywanie i wydawanie posiłków. Projektanci nazywają zasady tworzenia kuchni trójkątem roboczym.

Odpowiednie strefy, czyli kuchnia w literze L

  • strefę zapasów – spiżarnia, szafki na produkty spożywcze, lodówka i zamrażarka;
  • strefę zmywania – zmywarka i zlew plus kawałek blatu do odkładania umytych już naczyń;
  • strefa przechowywania zastawy stołowej – szafki i szuflady na już umyte sztućce i naczynia;
  • strefa przygotowywania potraw – blat pomiędzy zlewem a kuchenką, służący do przygotowywania potraw. W jego pobliżu powinny znajdować się szafki na przyprawy oraz deski do krojenia;
  • strefa gotowania – kuchenka, mikrofalówka, piekarnik;
  • strefa wydawania posiłków – powinna być w niedalekiej odległości od szafek z zastawą stołową.

Ten układ stref pozwoli na zaoszczędzenie czasu na poruszanie się pomiędzy lodówką a blatem roboczym. Pozwoli również na łatwiejsze odnajdywanie sprzętów kuchennych w momencie, kiedy są nam potrzebne. Warto zaplanować w małych kuchniach nieco miejsca na blaty robocze, które mogą częściowo służyć również do przechowywania artykułów spożywczych, desek do krojenia czy też dużych sprzętów kuchennych, które nie zmieszczą się do szafek.

Urządzenie odpowiednich stref

Na dłuższym boku kuchni można umieścić strefę przechowywania z blatem roboczym oraz zlewozmywak wraz z szafkami na sztućce i zastawę. W trakcie przygotowywania posiłków bardzo często korzystasz również ze zlewu, by móc umyć warzywa lub owoce. Warto więc połączyć blat roboczy ze zlewem w jednym ciągu.

Krótszy bok z kolei może składać się z dwóch blatów, w tym jednego umieszczonego na zgięciu litery „L”, który będzie idealny do odstawiania np. umytych naczyń. Drugi blat będzie pomocny do wydawania posiłków, dzięki czemu w nawet niewielkiej kuchni będzie mogło pracować więcej osób.

Pomiędzy blatami warto umieścić kuchenkę i piekarnik. Płyta indukcyjna oraz zabudowany piekarnik sprawdzi się w momencie, kiedy posiadamy zapas miejsca na umieszczenie blatu koło kuchenki. Jeśli kuchnia jest niewielka, a miejsca roboczego zaczyna nam brakować, lepiej jest zakupić piekarnik, który będzie zabudowany pod płytą indukcyjną. Możesz również kupić kuchenkę elektryczną lub gazową, która posiada piekarnik w swoim wyposażeniu.

W takiej kuchni przechowywanie będzie na pewno znacznie łatwiejsze, jeśli zdecydujesz się na nowoczesne rozwiązania, w tym wysuwane półki cargo, umożliwiające przechowywanie np. produktów spożywczych lub pokrywek. Nieco problematyczna staje się strefa, w której blat ma trójkątny kształt. We wcześniejszych projektach kuchni te szafki były często niewykorzystywane, ponieważ ich głębokość nie pozwalała na wygodne sięganie do wszystkich sprzętów lub naczyń.

Rozwiązaniem są wysuwane systemy, dzięki którym w pełni wykorzystasz miejsce w kuchni. Dzięki zainstalowanym szynom szafka otwiera się, jednocześnie wysuwając metalowe półki, przeznaczone np. do przechowywania garnków i patelni. Do wyboru są również systemy Magic Corner lub półki cargo typu nerka, które można obracać, co umożliwia łatwe dosięgnięcie wybranych przez nas przedmiotów.

>> Zobacz też: Mała kuchnia – wnętrze o dużych możliwościach?

Kuchnia w kształcie litery „L” połączona z salonem

Jeśli twoja kuchnia w kształcie litery L jest połączona z salonem, to dobrym pomysłem będzie stworzenie z jej krótszego boku wyspy, która rozdzieli w sprytny sposób oba pomieszczenia. Blat dzielący duży pokój z kuchnią sprawi, że zyskasz dodatkowe miejsce na wydawanie posiłków. Wystarczy po jego drugiej stronie umieścić hokery, by stworzyć ciekawy barek, idealny do podawania przekąsek w trakcie domówki. Dodatkowe miejsce w postaci blatu może również posiadać dwie wysokości – wyższy blat od strony salonu będzie stanowić zastępstwo dla stołu. Po drugiej stronie warto umieścić np. zlew lub szafkę do przechowywania talerzy i szklanek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bramy rolowane – wady i zalety
Bramy rolowane – wady i zalety
Zastanawiasz się nad montażem bramy roletowej w swoim garażu? Zanim zdecydujesz, poznaj zalety i wady takiego rozwiązania.
Jak wykorzystać zbiorniki na deszczówkę w ekologicznym gospodarstwie domowym?
Jak wykorzystać zbiorniki na deszczówkę w ekologicznym gospodarstwie domowym?
Poznaj korzyści płynące z wykorzystania zbiorników na deszczówkę w ekologicznym gospodarstwie domowym. Dowiedz się, jak prawidłowo gromadzić wodę i zastosować ją w praktyce.
Pielęgnacja i uprawa roślin egzotycznych w domowym ogrodzie
Pielęgnacja i uprawa roślin egzotycznych w domowym ogrodzie
Zapraszamy do świata egzotycznej botaniki! Odkryj tajniki pielęgnacji i uprawy niezwykłych roślin w warunkach domowych. Poradnik dla miłośników zieleni.
Ostatnie wpisy