Artykuł sponsorowany
Przedstawione niżej wskazówki można zastosować do większości pomieszczeń w domu. Pomogą Ci one zorientować się oraz na co zwrócić uwagę podczas kupna oświetlenia i instalowania go w swojej przestrzeni.
Uwzględnij co najmniej trzy źródła światła w każdym pomieszczeniu: oświetlenie ogólne (sufitowe lub wiszące), oświetlenie specjalne (zadaniowe lub stołowe) i oświetlenie otoczenia (kinkiety, świece i inne oświetlenie dekoracyjne).
Zmaksymalizuj dostęp naturalnego światła, utrzymując okna w czystości – jest to tani, prosty i robiący różnice sposób. Wybierz odpowiedni odcień dla swoich opraw oświetleniowych: białe kolory przepuszczają więcej światła, ale mogą wydawać się chłodniejsze, kolorowe elementy zabarwiają światło, sprawiając, że wydaje się bardziej cieplejsze. Odblaskowe powierzchnie, np. lustra, błyszczące podłogi i metaliczne wykończenia będą odbijać światło po całym pomieszczeniu.
Gotowanie może być przyjemniejsze przy dobrze dobranym oświetleniu. Kiedy mówimy o kuchni, należy pamiętać, że światło powinno nie tylko nadawać nastrój, ale także pomagać w prawidłowym widzeniu podczas siekania, smażenia i innych czynności.
Oświetlenie podszafkowe może być bardzo przydatne. Może rzucić nieco światła na blaty podczas pracy, a dodatku można je włączyć i wyłączyć jednym pstryknięciem, kiedy tego potrzebujesz. Pomyśl o oświetleniu ciemnych zakątków kuchni, które zawierają takie elementy, jak półki, szafki, blaty, i spiżarnie. Takie miejsca są często zaniedbane, ale po odpowiednim oświetleniu stają się bardziej funkcjonalne i estetyczne. Warto odwiedzić sklep z oświetleniem i zastanowić się nad kupnem lamp wiszących, które mogą być funkcjonalnym rozwiązaniem nad zlewem kuchennym lub nad wyspami.
Sypialnia to prawdopodobnie najważniejsze i najbardziej intymne pomieszczenie w Twoim domu. Ważne jest tutaj odpowiednie oświetlenie, by uzyskać przestrzeń, w której spędzanie czasu będzie odprężające i relaksujące. Oświetlenie to nie tylko prąd i żarówki. Nastroju dodadzą świeczki, np. rząd podgrzewaczy w wotywach czy świeca zapachowa na stoliku nocnym. Lampki nocne z ciepłymi żarówkami są tutaj niezbędne. Możesz też zainwestować w nowoczesne rozwiązanie, czyli lampki z budzikiem, które dobrze działają z rytmem dobowym, imitując wschód słońca.
Salony mogą służyć nam do wielu czynności – do relaksu po pracy, do goszczenia przyjaciół i rodziny i wiele innych. Jest to niewątpliwie pokój niezwykle wszechstronny i często używano na wiele różnych sposobów, dlatego ważne jest, by oświetlenie było tak samo funkcjonalne, jak samo pomieszczenie. Nie zapomnij wziąć pod uwagę skali.
Lampy stołowe są świetne, ale czasami duża latarnia, ponadwymiarowa lampa wisząca lub duża rzeźbiona lampa podłogowa mogą dodać centralny punkt, który powinno mieć każde dobrze zaprojektowane pomieszczenie.
Zainwestuj w ściemniacz do żarówek, który w łatwy sposób pozwoli zmienić nastrój i jasność oświetlenia w zależności od pory dnia. Nie zapomnij o rozświetleniu ciemniejszych rogów. W salonie zawsze znajdzie się zacienione miejsce, które staje się zupełnie ciemne po zachodzie słońca. Jeśli dodasz lampę, uzyskasz subtelny blask, który zniweluje nieprzyjemną, czarną pustkę.
Zazwyczaj zimne, nieprzyjemne pomieszczenie, które bardziej przypomina laboratorium niż pomieszczenie w domu. Można temu zaradzić! Zamontuj oświetlenie wokół lusterek, a rano będziesz o wiele bardziej zadowolony z delikatnego oświetlenia, które emitują tego typu żarówki w porównaniu z ostrym oświetleniem nad głową.
Pomyśl o wyborze żarówek, które symulują światło dzienne. Będzie to szczególnie przydatne dla osób, które nakładają makijaż, ponieważ będą one w stanie zobaczyć, jak ich twarz wygląda na zewnątrz. Przynieś też świece i zapal je podczas kąpieli. Nic tak nie relaksuje jak gorąca kąpiel w delikatnym, emitowanym przez ogień blasku.