Jak dobrać wielkość łóżka do wielkości pokoju?
SypialniaWnętrza

Jak dobrać wielkość łóżka do wielkości pokoju?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sen w komfortowych warunkach to podstawa regeneracji po ciężkim dniu. Warto więc zadbać o odpowiednie warunki w sypialni i wygodne łóżko. Zobacz, jak dobrać jego rozmiar do wielkości pokoju.

Wielkość łóżka a wielkość pokoju

Wiele osób, które urządzają sypialnię, mają dylemat, jaki wybrać rozmiar łóżka, by spało się w nim wygodnie. Podjęcie decyzji jest szczególnie kłopotliwe, jeśli nasza sypialnia jest niewielkich rozmiarów. Wówczas często rezygnujemy z szerokich łóżek, by móc swobodnie poruszać się po pokoju, gdy ustawimy też inne niezbędne meble, np. szafę na ubrania, komodę czy toaletkę. Jak zatem dobrać rozmiar łóżka do wielkości pokoju? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Najpopularniejsze rozmiary łóżek

W sklepach meblowych można znaleźć łóżka w wielu, często nawet mocno niestandardowych wymiarach. Jesteś osobą bardzo wysoką i potrzebujesz łóżka, którego długość będzie większa niż standardowe 200 cm? Z pewnością takie znajdziesz. Uwielbiasz spać w ogromnych łóżkach? Sporo sklepów oferuje łóżka o wymiarach 240×200 cm. 

Choć wybór łóżek w tych mniej popularnych rozmiarach jest spory, to najczęściej wybieranymi rozmiarami są:

  • 140×200 cm,
  • 160×200 cm,
  • 180×200 cm.

Czy łóżko o szerokości 140 cm wystarczy?

Zastanawiasz się, czy łóżko małżeńskie o wymiarach 140×200 cm to na pewno dobry pomysł? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi i w tym przypadku najlepiej powiedzieć „to zależy”. Jeśli podczas snu lubicie bliskość drugiej osoby, śpicie raczej spokojnie (nie kopiecie, nie wymachujecie rękami) i nie zakładacie, że do Waszego łóżka będzie przychodzić spać też dziecko lub pies, to łóżko o szerokości 140 cm może być dobrym rozwiązaniem.

Takie niewielkie łóżko sprawdzi się szczególnie w niedużej sypialni. Pamiętaj jednak, by do nawet niewielkiego łóżka dobrać odpowiednio szeroką kołdrę. To, że łóżko ma 140 cm szerokości nie oznacza, że kołdra ma mieć taki sam wymiar. Jeśli postawisz na kołdrę o szerokości 180 lub nawet 200 cm, to będzie się Wam spać bardziej komfortowo. Docenicie to szczególnie w chłodne, zimowe noce.

Jak dobrać rozmiar łóżka do wielkości sypialni?

Choć wydaje się oczywistym, że rozmiar łóżka musi być dopasowany do wielkości sypialni, to nie ma konkretnego wzoru, jak to zrobić. Można za to wysnuć kilka rad, jak uzyskać zadowalający efekt aranżacji sypialni. Wybierając wielkość łóżka, weź pod uwagę:

  • metraż Twojej sypialni — wstawienie ogromnego łóżka do małej sypialni nie będzie najlepszym pomysłem, gdyż może zabraknąć Ci miejsca na inne meble. Poruszanie się po pokoju może być mocno utrudnione, jeśli zostawisz zbyt małe wolne przestrzenie między meblami;
  • inne meble, które koniecznie chcesz wstawić do sypialni — część osób decyduje się na wstawienie do sypialni jedynie łóżka i szafy na ubrania, innym zależy też na ustawieniu toaletki, szafek nocnych czy komody. Dlatego zanim wybierzesz wielkość łóżka, zastanów się, jakie meble mają znaleźć się w Twojej sypialni;
  • preferencje domowników — jeśli często w Waszym łóżku śpią też dzieci, to lepiej wybrać nieco większe łóżko, by każdy mógł wyspać się w komfortowych warunkach.

Zanim zakupisz łóżko, rozrysuj na kartce ustawienie mebli (lub jeszcze lepiej — wyklej w sypialni na podłodze taśmą malarską obrysy planowanych mebli) i oznacz wymiary wolnych przestrzeni między meblami. Taki prosty zabieg pozwoli Ci ocenić, czy planowane ustawienie będzie wygodne i funkcjonalne.

Zdj. główne: Lisaphotos195/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zadbać o podłogę olejowaną?
Jak zadbać o podłogę olejowaną?
Podłoga olejowana jest wytrzymała i efektowna. Zobacz, jak o nią dbać, aby przez długi czas zachowała swoje właściwości.
Dekoracje w stylu hamptons do Twojej sypialni
Dekoracje w stylu hamptons do Twojej sypialni
Jak urządzić sypialnię w stylu hamptons? Zobacz nasze propozycje dekoracji.
Tradycyjna a elektroniczna recepta. Jakie są różnice?
Tradycyjna a elektroniczna recepta. Jakie są różnice?
Recepty odgrywają kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej, umożliwiając pacjentom dostęp do leków i terapii. W miarę jak technologia ewoluuje, również proces wystawiania i korzystania z recept ulega zmianom.
Ostatnie wpisy