Ogrzewanie gazowe w domu
Budowa i remont

Ogrzewanie gazowe w domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ogrzewanie to jedna z najważniejszych rzeczy, którą należy dokładnie rozplanować, planując budowę lub modernizację domu. Metod na ogrzanie budynku jest bardzo wiele. Można wybrać np. piec na węgiel lub drewno, który wymaga nieustannej kontroli i jest rozwiązaniem najmniej ekologicznym, lub energooszczędną pompę ciepła, której koszt początkowy wynosi zazwyczaj aż kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tym wpisie przedstawiono jednak inny popularny sposób ogrzewania, jakim jest gaz.

Zalety ogrzewania piecem gazowym

Decydując się na instalację kotła gazowego, można wybrać dwie możliwości. Pierwsza zakłada podłączenie się do zewnętrznej sieci gazowej, gdzie mamy do czynienia z gazem ziemnym, a druga to zamontowanie własnego zbiornika z gazem płynnym na działce. Drugie rozwiązanie stosuje się głównie w przypadkach, gdy nie ma dostępu do gazociągu.

Nowoczesne kotły gazowe cechują się jedną wielką zaletą – pozwalają zachować w obiekcie wybraną temperaturę w wyznaczonym czasie. Dzięki temu nie trzeba martwić się, np. o powrót z pracy do zimnego domu. Obsługa urządzenia jest łatwa i intuicyjna, a kocioł można zaprogramować tak, aby uruchamiał się w określonych godzinach. Ponadto zajmuje niewiele miejsca i nie trzeba organizować specjalnego pomieszczenia na węgiel czy drewno. Kotły tego typu mogą również ogrzewać wodę, dzięki czemu nie trzeba kupować dodatkowego sprzętu w tym celu. 

Ogrzewanie domu piecem gazowym jest bezproblemowe. Jego pracę kontrolowana jest za pomocą specjalnego panelu, gdzie ustawia się temperaturę i godzinę działania urządzenia. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać to coroczna konserwacja, oceniająca szczelność kotła. 

Piec gazowy jednofunkcyjny i dwufunkcyjny – różnice

Przed zakupem pieca gazowego warto przyjrzeć się jego rodzajom i wybrać rozwiązanie, które będzie najlepsze dla danego domu. Poza podziałem na urządzenia stojące czy wiszące mogą to być również kotły jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. 

Piec gazowy jednofunkcyjny ogrzewa wodę, a ta następnie zasila instalację grzewczą całego budynku. Może również zapewnić ciepłą wodę użytkową, ale tylko wówczas, gdy zamontowany zostanie dodatkowo specjalny podgrzewacz. Z kolei kocioł dwufunkcyjny ogrzewa zarówno wodę do instalacji CO, jak i wodę użytkową – wszystko odbywa się przy pomocy jednego urządzenia. Piece pierwszego rodzaju wraz z podgrzewaczami stosuje się najczęściej w większych domach, gdzie jest więcej niż jedna łazienka. Piece dwufunkcyjne montowane są przede wszystkim w mieszkaniach oraz małych budynkach, gdzie instalacja ciepłej wody jest niewielka. 

Ile kosztuje ogrzewanie piecem gazowym?

Koszty ogrzania domu zależą od kilku kwestii. Na zużycie gazu wpływa jego metraż, termoizolacja ścian, podłóg, dachu i rodzaj zamontowanego kotła. Ceny wahają się, gdyż będą inne w przypadku niewielkiego domu jednorodzinnego z nieszczelnymi oknami, a inne w przypadku dużego domu piętrowego ze znakomitym ociepleniem. Ważny jest dobór dobrej jakości pieca, który będzie wydajny i odpowiedni dla danej przestrzeni – w tym wypadku warto zwrócić się o poradę do specjalisty. Na pewno inwestycja w piec gazowy, to dobra decyzja, ponieważ jest to rozwiązanie oszczędne, ekologiczne i komfortowe.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*