VI Edycja raportu „Barometr zdrowych domów” udowadnia, że Polacy coraz coraz więcej czasu spędzają w swoich domach i przykładają się do ich urządzania. Ponadto zwracają szczególną uwagę na jakość powietrza oraz ilość światła dziennego. Sprawdź, jak jeszcze zmieniły się potrzeby domowników.
Okazuje się, że jakość życia w dobie pandemii jest dla Polaków bardzo ważna. Wśród dziewięciu wymienionych aspektów, aż cztery związane są z warunkami mieszkaniowymi. Niezwykle istotne okazuje się dobre miejsce do pracy, nauki i odpoczynku, a także duża ilość światła dziennego w domu, dostęp do świeżego powietrza, własny balkon lub taras, a także wyjście do ogrodu.
Pandemia pokazuje, jak zmieniły się potrzeby Polaków i ich postrzeganie swoich własnych czterech kątów. Dla 87 proc. badanych liczy się funkcjonalność pomieszczeń i niskie koszty za prąd. Wysoko w badaniach jest także dobra jakość powietrza w domu oraz zielona okolica.
Polacy także chętniej remontują swoje domy! Chcą znacznie poprawić komfort życia swojej rodziny, a także odświeżyć wnętrze. Coraz bardziej popularne jest też zainteresowanie nieruchomościami, które są bardziej ekologiczne, a także remontowanie swoich czterech kątów w celu obniżenia rachunków za energię.
– Budownictwo to sektor, który odpowiada za ok. 35 proc. emisji gazów cieplarnianych i 40 proc. zużycia energii. Dlatego tak ważne jest ograniczenie negatywnego wpływu tej gałęzi przemysłu na środowisko. Zmiany poszły w kierunku przede wszystkim poprawy efektywności energetycznej nowych budynków. Chodzi tutaj przede wszystkim o zmniejszenie zapotrzebowania na energię stosowaną do ogrzewania czy chłodzenia budynków, co też oczywiście przekłada się bezpośrednio na jakość powietrza. Ale budownictwo ekologiczne to nie tylko efektywność energetyczna i instalacje bazujące na odnawialnych źródłach energii, ale też przyjazne dla środowiska metody budowy i materiały budowlane – mówi Joanna Zdanowska, naczelnik Wydziału ds. Ekoinnowacji w Departamencie Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.