Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Aranżacje w stylu boho od lat niezmiennie wprawiają w zachwyt. Połączenie nowoczesności z artystycznym klimatem bohemy tworzy lekki i niezobowiązujący efekt. Korzenie stylu boho sięgają lat 60. Dziś w nowej odsłonie zachwyca miłośników wygody. Jak zaaranżować wnętrze w takim stylu?
Styl boho narodził się wraz z epoką dzieci kwiatów i cyganerii. Lata 60. obfitowały w sztukę op-art (z angielskiego optical art, czyli sztuka optyczna), która wyrażała się w powtarzalności geometrycznych wzorów i abstrakcjonizmie. Modę na styl boho zaczerpnięto z kultury rdzennych mieszkańców ludu latynoamerykańskiego i objawiała się głównie w gromadzeniu przypadkowych mebli, kupowanych zazwyczaj z drugiej ręki.
Trendy boho bardzo mocno zakorzeniły się w Europie. Fascynacja nomadycznym trybem życia bohemy znalazła swoje odzwierciedlenie we wnętrzach mieszkań. Wiele lat temu były to kolorowe tkaniny i swobodne łączenie lekkości z orientalnymi elementami, odważnie zahaczając o cenne dodatki w formie pamiątek.
Dziś uosobienie stylu to przede wszystkim scandi boho, będącego połączeniem jasnego i lekkiego trendu skandynawskiego z dodatkiem przedmiotów wykonanych z naturalnych tkanin i surowców.
Współczesny styl boho przeszedł rewolucję, zachwycając obecnie praktycznością i elementami młodzieńczej osobowości. Wnętrza odważnie oświetlają lampy boho, rzucając światło na funkcjonalne i stylowe meble. Dominuje tu drewno, lakierowane parkiety czy stare deski, które nadają swoistego charakteru.
Nie ma tu klasycznej elegancji i nudnego minimalizmu. Meble mają różnorodny kształt i kontrastują ze sobą dzięki kolorom, fakturom i wzorom. Ściany wnętrz na ogół pozostają białe, jednak kolor ten szybko zostaje przyćmiony przez wiszące na nich obrazy. Ciężkie, drewniane ramy w naturalnym lub białym kolorze kontrastują z wizualną treścią. Wrażliwość podkreślają wspomniane wcześniej lampy boho. Stylowe oświetlenie z liny jutowej czy sznura będzie znakomitym uzupełnieniem sypialni czy salonu.
Tekstylia pełnią kluczową rolę w stylu boho. To one są wyraźnym akcentem, czyniąc wnętrze rozpoznawalnym. Warto więc zadbać o bogato zdobione poduszki, narzuty na łóżko czy stylowe dywaniki. Tekstylia powinny wręcz otulać całe wnętrze, nie tylko barwnymi tkaninami, ale i miękkością. Pledy czy koce to kolejny obowiązkowy element stylu. Powinny znajdować się w pobliżu miejsc, które sprzyjają wypoczynkowi – na łóżku, kanapie czy fotelu, w którym można umościć się z kubkiem aromatycznej herbaty i dobrej książki.
Styl boho jest charakterystyczny i rozpoznawalny, a jego ikoną są rattan i wiklina. Motywy te najczęściej widać w fotelach, krzesłach czy stolikach, a także w zagłówkach łóżka czy taboretach. Uzupełnieniem wnętrza są rośliny – tych nie może zabraknąć w sporej ilości. Klasycznym rozwiązaniem są zielone rośliny o długich łodygach i rozłożystych liściach, ale równie dobrze można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Drzewko pomarańczowe czy cytrynowe doskonale wpisze się w styl boho, stanowiąc zaskakujący dodatek.
Kwestię kosztownych mebli oraz dodatków załatwia charakterystyczny wystrój boho. Panuje zasada: im starsze, tym cenniejsze. Sporą wartość mają przedmioty odziedziczone po dziadkach czy starszych pokoleniach – od mebli aż po dodatki. Fikuśny kredens, ozdobny świecznik, wazon z kolorowego szkła czy ręcznie wyplatana lampka idealnie odnajdą się w przestrzeni boho. Nie trzeba wydawać kroci, by osiągnąć we wnętrzu wspaniały efekt.
Fot.: materiał prasowy Klienta