Moda na suche bukiety – jakie rośliny się do tego nadają?
RoślinyWewnątrz

Moda na suche bukiety – jakie rośliny się do tego nadają?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Suszone kwiaty zachwycają klasyczną elegancją. Jeśli lubisz styl rustykalny lub vintage, z pewnością przypadną Ci do gustu. Zamiast przygotowywać bukiet ze świeżych kwiatów, które zwiędną po kilku dniach, zamień go na przepiękną suszoną kompozycję. Sprawdź, jak ją przygotować!

Jak suszyć kwiaty w kuchence mikrofalowej?

Wysusz kwiaty w ciągu kilku minut zamiast kilku tygodni, używając kuchenki mikrofalowej. To bezpieczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Spodoba się zarówno początkującym, jak i doświadczonym florystom. Przygotuj kwiaty, które chcesz wysuszyć, kilka ceramicznych talerzy, kilka filtrów do kawy i ciężką książkę. 

Najpierw połóż przed sobą ceramiczny talerz. Przykryj go filtrem do kawy. Połóż kwiatek na wierzchu i przykryj drugim filtrem. Następnie umieść drugi talerz i wstaw wszystko do mikrofalówki. Kontynuuj ten proces, aż będziesz zadowolony z wyników.

Jak wybrać odpowiednie kwiaty?

Chociaż większość kwiatów można suszyć, niektóre gatunki nadają się do tego lepiej niż inne. Doskonale sprawdzą się tutaj kwiaty o długich, prostych łodygach. Dużo łatwiej będzie Ci je wysuszyć i związać. Kwiaty o niskiej zawartości wilgoci ułatwiają cały proces. Możesz więc zdecydować się na hortensje, chryzantemy, róże lub słoneczniki. Jeśli chcesz suszyć inne kwiaty, np. piwonie lub goździki, pamiętaj, że zawierają dużo wilgoci. Musisz więc obchodzić się z nimi ostrożniej. Do suchych bukietów możesz również użyć paproci, jaskry, bratki, wrzosu, astrów, naparstnicy, stokrotek, azalii, nagietków i ostróżek. Pomyśl także nad gardenią, orchideą, hiacyntem, aksamitką i wyżlinem.

Usuń liście i ciernie

Floryści specjalizujący się w rustykalnych bukietach polecają usunięcie nadmiaru liści i zieleni z kwiatów. Przytnij wszystkie liście i ciernie tak krótko, jak to tylko możliwe. Staraj się przy tym nie dotykać płatków. Zanim zaczniesz komponować bukiet, delikatnie przytnij wszystkie łodygi do mniej więcej takiej samej długości.

Ostrokrzew morski

Ma wyjątkowe niebieskie łodygi i kwiaty. Odetnij łodyżki po wyparowaniu porannej rosy, tuż przed pełnym otwarciem pąków. Zazwyczaj nadal otwierają się po przycięciu. Zwiąż łodygi i wysusz je w ciemnym, suchym miejscu. Pamiętaj, by powiesić je do góry nogami. Jeżeli chcesz zachować oryginalny kolor ostrokrzewu, możesz go wysuszyć w rozgrzanym samochodzie. W przeciwnym razie niebieski z czasem zmieni się w szarawy.

Celozja pierzasta

Celozja pierzasta sprawdzi się doskonale do suszonych bukietów. Olśniewa pierzastymi piórami i jaskrawymi kolorami inspirowanymi zachodem słońca. Najczęściej znajdziesz czerwone, pomarańczowe i żółte odmiany. Niekiedy możesz również się natknąć na kremowe, fioletowe i różowe kwiaty. Zbierz celozję, gdy ma prawie rozwinięte pączki. Zawieś ją do góry nogami w chłodnym, ciemnym miejscu. Zazwyczaj musi schnąć przez miesiąc.

Nieśmiertelniki (kocanki ogrodowe, suchołuski)

Zbieraj kwiatki, zanim otworzą się pączki. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajduje się w nich odpowiednia ilość wilgoci. Łodygi powinny mieć długość 30-40 cm. Pamiętaj, by usunąć liście. Zawieś kwiaty do góry nogami w suchym, ciemnym miejscu, które zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Będą wysuszone po 2-3 tygodniach. 

Róże

Jeśli masz romantyczną, marzycielską naturę, sięgnij po róże. Pamiętaj, by użyć ich, zanim w pełni się otworzą. Następnie zawieś je do góry nogami, aby wyschły. W przypadku sprasowanych lub spłaszczonych kwiatów weź ciężką książkę (na przykład encyklopedię). Włóż kwiaty do środka i wyrównaj sąsiadujące strony pergaminem lub papierem woskowanym. Ułóż płatki tak, aby leżały zakryte papierem. Zamknij książkę i pozostaw róże na 7 dni. Jeżeli chcesz zachować cały bukiet, użyj żelu krzemionkowego.

Magia wspomnianego żelu polega na tym, że możesz go używać wielokrotnie do konserwowania kwiatów. Często wchłania z nich całą wilgoć. Można je przechowywać w hermetycznych pojemnikach. Przykryj całe kwiatki krzemionką i pozostaw na kilka godzin. Kiedy płatki wydają się już suche, zakop je ponownie na 24 godziny. Wyjmij je i usuń wszelkie ziarenka żelu. Spryskaj bezzapachowym lakierem do włosów, aby zachować nieskazitelny wygląd. Staraj się nie narażać bukietu na działanie promieni słonecznych, w przeciwnym razie może wyblaknąć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Listwa, cokół czy płytki? Jakie łączenia warto zastosować?
Listwa, cokół czy płytki? Jakie łączenia warto zastosować?
W artykule podpowiadamy, jakie rozwiązanie wykończenia podłogi wybrać - listwę, cokół czy płytki.
Szambo betonowe – korzyści
Szambo betonowe – korzyści
Odkryj nieoczekiwane zalety szamba betonowego. Przeczytaj, dlaczego warto zainwestować w tę formę gromadzenia odpadów.
Sekretarzyki biurka – klasyczne meble biurowe
Sekretarzyki biurka – klasyczne meble biurowe
Sekretarzyki biurka to klasyczne meble biurowe, które przyciągają uwagę swoim stylowym wyglądem i funkcjonalnością. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie porządek, ale nie chcą rezygnować z eleganckiego wystroju swojego biura.
Ostatnie wpisy