Przez wiele lat w aranżacji łazienek utrzymywał się trend, w którym królowały prysznice. W ostatnim czasie obserwujemy jednak triumfalny powrót wanien, które zapewniają użytkownikom komfort, wygodę i długie chwile odpoczynku. Kiedy już wybierzemy idealny model, pozostaje jeszcze dopasowanie do niego baterii. Jaką wybrać?
Wybór armatury wannowej bardzo często zależy od tego, jaką wannę zdecydujemy się zakupić. Nie każdy model daje nam na przykład możliwość instalacji baterii stojącej zamontowanej w jednym z boków wanny. To rozwiązanie najlepiej się sprawdza, kiedy postawimy na efektowną wannę wolnostojącą. W tym wypadku bateria sztorcowa prezentuje się elegancko i dodaje uroku całemu wnętrzu. Na rynku dostępne są również luksusowe baterie wolnostojące, które najczęściej możemy spotkać w nowoczesnych realizacjach. Kiedy zabudowujemy wannę lub stawiamy na model narożnikowy, zwykle wybór pada na baterie ścienne bądź podtynkowe, które nie zabierają przestrzeni, a ich montaż jest zdecydowanie łatwiejszy.
Ten typ baterii najczęściej montowany jest w otworach na brzegu wanny, a dopływ wody doprowadzony jest poprzez wężyki. Możemy również spotkać się z bateriami zupełnie wolnostojącymi, montowanymi w podłodze obok wanny. Niestety w tym wypadku musimy liczyć się z faktem, że to rozwiązanie zajmuje dużo więcej miejsca, dlatego możemy sobie na nie pozwolić tylko wtedy, kiedy nasza łazienka jest naprawdę sporych rozmiarów. Co więcej, modele wolnostojące to wydatek od ok. 1000 złotych. Trzeba jednak przyznać, że obok eleganckiej wanny wolnostojącej nadają szyku całemu wnętrzu, a kąpiele to chwile pełne relaksu i luksusu.
To najczęściej spotykane rozwiązanie w naszym kraju. Armatura ścienna natynkowa występuje w wersji jednouchwytowej i dwuuchwytowej. Drugie rozwiązanie, choć zdecydowanie bardziej stylowe, może powodować problemy w użytkowaniu. Dlatego raczej odradzamy je osobom starszym, a także rodzinom z dziećmi, gdyż mogą występować problemy z dobraniem odpowiedniej temperatury wody, co może prowadzić do częstych poparzeń, a także zwyczajnej frustracji.
Bateria zazwyczaj montowana jest przy krótszym boku wanny, choć nie jest to zasadą. Jeśli zdecydujemy się na baterię ścienną, musimy zwrócić uwagę na długość wylewki, gdyż przy niektórych modelach wanien może okazać się za krótka i uniemożliwić komfortowe użytkowanie.
To również rodzaj baterii ściennej, jednak w tym typie cały mechanizm ukryty jest w ścianie. Konieczne jest również wcześniejsze przygotowanie i przystosowanie do jej montażu całej instalacji. Na zewnątrz pozostają widoczne tylko uchwyty sterujące oraz rozeta, zaś wszystko inne znajduje się pod tynkiem bądź glazurą. To praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w kwestii utrzymania czystości i porządku (możemy również kupić model pokryty specjalną powłoką niwelującą pojawianie się kamienia). Baterie podtynkowe są również znacznie odporniejsze na uszkodzenia. Niestety w przypadku awarii jesteśmy zmuszeni do kucia ściany i przeprowadzania niemal generalnego remontu łazienki. Przeważnie montowane są w łazienkach utrzymanych w nowoczesnym i minimalistycznym stylu, choć w każdym wnętrzu będą się świetnie komponować.
Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay