Czym się różnią panele laminowane od winylowych?
Budowa i remont

Czym się różnią panele laminowane od winylowych?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podłogę można wybrać spośród powierzchni laminowanych i winylowych. Oba rozwiązania są bardzo dobre. Zanim jednak zdecydujemy się na dany typ podłogi, warto poznać właściwości obu materiałów.

Laminat a winyl – czym się różnią?

Laminat wykonany jest z wielu warstw, w tym z korpusu HDF – to spasowane włókna drzewne, które zostały poddane recyklingowi.

Winyl z kolei jest zrobiony z wielu warstw, w których znaleźć można m.in. komponenty z PCW i włókna szklanego. Panele wykonane z tego materiału są wolne od szkodliwych ftalanów.

Oba rodzaje paneli różnią się od siebie również wyglądem. Podłogi laminowane są częściej wykorzystywane w salonach oraz jadalniach, ponieważ mają delikatną teksturę na powierzchni oraz idealnie naśladują naturalne materiały, takie jak kamień lub drewno. Wyróżniają się swoim eleganckim wyglądem. 

Panele winylowe z kolei również mogą imitować naturalne materiały. Dostępne są również panele winylowe, które idealnie zastąpią nam:

  • metal,
  • kamień,
  • glazurę,
  • marmur,
  • beton,
  • łupek.

Można również tworzyć z nich piękne wzory 3D.

Dodatkowym plusem paneli winylowych jest fakt, że są bardzo ciepłe i miękkie. Mogą być odpowiednie m.in. do salonu czy sypialni. Dzięki wielu warstwom idealnie maskują odgłosy. Ich właściwości akustyczne są zaskakująco skuteczne, dlatego nie trzeba stosować dodatkowych paneli wygłuszających pod nimi.

Podłogi laminowane są nieco głośniejsze, ponieważ mają twardszą powierzchnię. Odznaczają się niską wagą, dlatego wywołują wrażenie pustej przestrzeni pod nogami. Tego typu podłoga będzie wymagała dodatkowego wygłuszenia.

>> Zobacz też: Czym się różni grunt od farby podkładowej?

Jakie są plusy i minusy podłogi laminowanej?

Podłoga laminowana jest bardzo tania, a przede wszystkim ma wiele ciekawych wzorów do wyboru. Można wybrać praktycznie dowolny wygląd słojów, a także fakturę, która pięknie dopełni nasze pomieszczenie. Struktura jest wyjątkowo trwała i mniej podatna na ścieranie się. Stanowi ją specjalnie laminowany papier, który jest dodatkowo tłoczony. Na powierzchnię wylewana jest również żywica, która daje kolor, połysk, ale również ochronę przed rozwojem mikroorganizmów. Spód paneli laminowanych z kolei wykończony jest melaminą, co chroni przed wpływem wilgoci na strukturę podłogi. Rdzeń z kolei to płyta wiórowa MDF lub HDF.

Dużą wadą takich jest ich słabe wygłuszenie. Obliczając koszty wymiany podłogi laminowanej, trzeba wziąć pod uwagę również cenę dodatkowych paneli wygłuszających.

Jakie są plusy i minusy paneli winylowych?

Podłoga z paneli winylowych ma wiele zalet. Ich struktura ma udowodnioną niewrażliwość na wilgoć. Podłogę winylową można więc stosować bez obaw np. w kuchni bądź łazience. Panele te są stosowane bardzo często w salonach SPA, czy na obrzeżach basenów. Podłoże winylowe jest dobrym rozwiązaniem dla alergików – nie elektryzuje się, a co za tym idzie, nie przyciąga kurzu.

Minusem paneli winylowych jest fakt, że należy przed ich położeniem perfekcyjnie wręcz wygładzić powierzchnię, na której będą kładzione. Panele z winylu są bardzo cienkie – potrafią mieć tylko 2 mm, dlatego podczas ich klejenia ważne jest uwzględnienie szczeliny dylatacyjnej. Jest to dość korzystne, zwłaszcza przy dużych powierzchniach do nawet 400 m².

Jeśli chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe, panele winylowe nie są dobrym wyborem, ponieważ nie występuje w ich przypadku przewodnictwo cieplne.

Porównanie paneli laminowanych i winylowych

Podłogi laminowanie oraz winylowe wyróżniają się bardzo dobrą odpornością na uderzenia, ale również zarysowania. Niewielką przewagę mają podłogi laminowane, które są twardsze od paneli winylowych. Można stosować je np. w przedpokoju.

Jeśli chodzi o montaż, oba typy podłóg są bardzo łatwe do instalacji. W panelach stosuje się system zatrzaskowy, dzięki czemu położenie podłogi jest wyjątkowo proste i można wykonać tę pracę samodzielnie.

Przy wyborze warto również wziąć pod uwagę wymagania pielęgnacyjne materiałów. Przy panelach, zarówno laminowanych, jak i winylowych, wystarczy jedynie odkurzanie oraz używanie środków czyszczących do paneli sztucznych. Winyl może być nieco łatwiejszy w czyszczeniu, zwłaszcza, jeśli wybierzemy podłoże bez wyraźnie zaakcentowanej struktury.

Przy wykończeniu pomieszczeń niezwykle ważne są koszty. Tu cena obu materiałów jest bardzo podobna. Można znaleźć laminat, ale również winyl w cenie 20-30 zł za m2.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pasy na ścianie – jak pomalować, aby były modne?
Pasy na ścianie – jak pomalować, aby były modne?
Szukasz sposobu na swoje wnętrze? Pomyśl o ścianie w paski! Ta wyjątkowa dekoracja może całkowicie odmienić Twoje pomieszczenie. Zobacz, jak stworzyć udaną kompozycję.
Jak stworzyć ogród wokół domu?
Jak stworzyć ogród wokół domu?
Marzysz o wyjątkowym ogrodzie wokół domu? Z tym poradnikiem dowiesz się, jak łatwo go zaaranżować.
Jak dopasować lampę sufitową do wnętrza?
Jak dopasować lampę sufitową do wnętrza?
Do wyboru oświetlenia nie powinniśmy podchodzić pobieżnie, bowiem w głównej mierze od niego zależy nasz komfort. Dowiedz się zatem, jak dobrać oświetlenie do danego pomieszczenia i na co zwracać szczególną uwagę.
Ostatnie wpisy