W 2021 roku wejdą w życie zaostrzone przepisy prawa budowlanego. Niezależnie od tego, na jakim etapie budowy jesteś, pamiętaj o zmianach, jakie w nowym roku mają pojawić się i na czym polegają.
Celem nowelizacji prawa budowlanego jest przyspieszenie i uproszczenie procesu inwestycyjnego. Mają zniknąć rozmaite biurokratyczne działania i niepotrzebne opłaty.
Nadzór budowlany ma zyskać nowe możliwości walki z samowolami budowlanymi (m.in. dzięki nowym karom za nielegalne użytkowanie budynków). Jednocześnie łatwiejsza stanie się legalizacja niektórych starszych samowoli.
Jeżeli planujesz budowę domu najważniejsze dla Ciebie są zmiany w projekcie budowlanym, który został rozdzielony na trzy mniejsze dokumenty, z których tylko dwa trzeba złożyć w momencie ubiegania się o pozwolenie na budowę.
Rozjaśniona i poszerzona zostanie także lista przedsięwzięć, które można realizować bez pozwolenia i zgłoszenia. Pojawiają się także nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w przypadku budynków, których sposób użytkowania się zmienia, np. z mieszkalnego na usługowy.
Zmiany w przepisach budowlanych 2021 dotyczą przede wszystkim energooszczędności budynków. Jeżeli budynek otrzyma pozwolenie na budowę po 31.12.2020 roku, musi spełniać jeden, główny warunek- być samowystarczalny.
Przepisy budowlane 2021 dotyczą przede wszystkim trzech, podstawowych obszarów:
- zwiększenie energooszczędności elementów wykorzystywanych do budowy domu,
- modernizację kotłów grzewczych,
- ograniczenie zapotrzebowania budynku w energię pierwotną.