Zmiany w prawie budowlanym od 2021 roku
Obraz Free-Photos z Pixabay
Budowa i remont

Zmiany w prawie budowlanym od 2021 roku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W 2021 roku wejdą w życie zaostrzone przepisy prawa budowlanego. Niezależnie od tego, na jakim etapie budowy jesteś, pamiętaj o zmianach, jakie w nowym roku mają pojawić się i na czym polegają.  

Celem nowelizacji prawa budowlanego jest przyspieszenie i uproszczenie procesu inwestycyjnego. Mają zniknąć rozmaite biurokratyczne działania i niepotrzebne opłaty. 

Nadzór budowlany ma zyskać nowe możliwości walki z samowolami budowlanymi (m.in. dzięki nowym karom za nielegalne użytkowanie budynków). Jednocześnie łatwiejsza stanie się legalizacja niektórych starszych samowoli.

Jeżeli planujesz budowę domu najważniejsze dla Ciebie są zmiany w projekcie budowlanym, który został rozdzielony na trzy mniejsze dokumenty, z których tylko dwa trzeba złożyć w momencie ubiegania się o pozwolenie na budowę. 

Rozjaśniona i poszerzona zostanie także lista przedsięwzięć, które można realizować bez pozwolenia i zgłoszenia. Pojawiają się także nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w przypadku budynków, których sposób użytkowania się zmienia, np. z mieszkalnego na usługowy. 

Zmiany w przepisach budowlanych 2021 dotyczą przede wszystkim energooszczędności budynków. Jeżeli budynek otrzyma pozwolenie na budowę po 31.12.2020 roku, musi spełniać jeden, główny warunek- być samowystarczalny.

Przepisy budowlane 2021 dotyczą przede wszystkim trzech, podstawowych obszarów:

  • zwiększenie energooszczędności elementów wykorzystywanych do budowy domu,
  • modernizację kotłów grzewczych,
  • ograniczenie zapotrzebowania budynku w energię pierwotną.
Czy w 2021 roku więcej zapłacimy za prąd?
Poprzedni artykuł
Jak kształtują się ceny żywności w 2021 roku?
Następny artykuł
Nicole Staniszewska
Miłośniczka sportu i pieczenia. Od wielu lat jeździ konno, tańczy i uwielbia długie spacery. Z wykształcenia Social Media Manager lecz dalszą edukację wiążę z zarządzeniem i UX Designem. Przekonana jest, że dom to miejsce relaksu i spokoju, dlatego często można ją spotkać w kuchni pieczącą kruche ciasta.
Może Cię zainteresować

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *