Zmiany w prawie budowlanym od 2021 roku
Obraz Free-Photos z Pixabay
Budowa i remont

Zmiany w prawie budowlanym od 2021 roku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzą zaostrzone przepisy prawa budowlanego, dlatego jeżeli jesteś w trakcie budowy lub planujesz ją rozpocząć, sprawdź jakie zmiany zachodzą!  

Przyspieszenie i uproszczenia procesu inwestycyjnego jest celem twórców nowelizacji przepisów. Zależy im głównie na ograniczeniu biurokratycznych działań i niepotrzebnych opłat. 

Nadzór budowlany zyska więcej możliwości do rozwiązywania problemów z osobami, które samowolnie rozpoczęły budowę oraz łatwiejsza stanie się legalizacja niektórych starszych samowolnych budowli.

Jeżeli więc planujesz w niedługim czasie rozpocząć budowę domu, warto zapoznać się ze zmianami wprowadzonymi w projekcie budowlanym, który został rozdzielony na trzy mniejsze dokumenty. Lecz tylko dwa z nich trzeba złożyć z chwilą ubiegania się o pozwolenie na budowę. 

Kolejna zmiana, która zostanie wprowadzona to poszerzenie list inwestycji, które można realizować bez pozwolenia i zgłoszenia. Oraz istotne jest, jeżeli budynek zmienia swoje przeznaczenie np. z mieszkalnego na usługowy to należy zwrócić uwagę na nowości w przepisach bezpieczeństwa pożarowego.

Przepisy budowlane 2021 dotyczą przede wszystkim trzech obszarów:

  • zwiększenie energooszczędności elementów wykorzystywanych do budowy domu,
  • modernizacja kotłów grzewczych,
  • ograniczenie zapotrzebowania budynku w energię pierwotną.

Nowe przepisy budowlane 2021 skupiają się przede wszystkim na energooszczędności budynków i tym aby budynek, który dostanie pozwolenie był samowystarczalny.

Czy w 2021 roku więcej zapłacimy za prąd?
Poprzedni artykuł
Jaką wybrać podłogę do pokoju dziecka?
Następny artykuł
Nicole Staniszewska
Miłośniczka sportu i pieczenia. Od wielu lat jeździ konno, tańczy i uwielbia długie spacery. Z wykształcenia Social Media Manager lecz dalszą edukację wiążę z zarządzeniem i UX Designem. Przekonana jest, że dom to miejsce relaksu i spokoju, dlatego często można ją spotkać w kuchni pieczącą kruche ciasta.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *