Czy wiesz, że przez okna w Twoim domu ucieka nawet 20 procent ciepła? Można powiedzieć, że przez ponad pół roku płacisz, aby ogrzewać swój dom, a część tych pieniędzy „ulatuje” przez okno… Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem jest ciepła ramka.
Rosnąca potrzeba ograniczania strat energii, między innymi w budynkach mieszkalnych, sprawiła, że konieczne stało się opracowanie technologii w konstrukcjach okiennych, które zredukują problem „uciekającego” ciepła. Jednym z najnowszych rozwiązań, spełniających powyższe wymagania, są tzw. ciepłe ramki. Czym jest taka ramka?
Każde produkowane obecnie okno posiada tak zwaną ramkę dystansową, która oddziela szyby w pakietach dwu- lub trzyszybowych. To bardzo istotny element konstrukcji okiennej – odpowiada za szczelność krawędzi szyb zespolonych oraz wpływa na przenikalność ciepła. W konstrukcjach okiennych stosuje się różne rodzaje ramek dystansowych. Aby poznać różnicę pomiędzy używanymi powszechnie ramkami a tzw. ciepłą ramką, zobaczmy najpierw, czym charakteryzują się dotychczas stosowane ramki.
Standardowo w oknach montuje się ramki aluminiowe – ich zaletą jest niska cena, niestety jednak charakteryzują się wysoką przenikalnością ciepła. W rezultacie taka ramka okazuje się być słabym punktem okna, wpływa na pogorszenie jego właściwości izolacyjnych. Przez okno z naszego domu może uciekać nawet 20 procent ciepła, co oczywiście wpływa na wyższe koszty ogrzewania. Na szczęście nowa technologia ciepłych ramek może rozwiązać ten problem.
Ramka dystansowa stworzona z materiałów o niższej przewodności ciepła niż aluminium wypłynęłaby na lepszą izolacyjność – tym samym pozwoliłaby ograniczyć straty energii. Tak zrodziła się idea ciepłych ramek. Ciepłą ramką nazywa się więc ramkę dystansową wykonaną z materiałów o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, np. stali szlachetnej lub tworzyw sztucznych.
Podwyższenie izolacyjności okna znacznie wpływa na ograniczenie strat energii – przez szybę z ciepłą ramką ciepło nie będzie uciekać tak jak w przypadku standardowego okna. Pozwoli nam to znacznie obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń. Szyby z technologią ciepłej ramki mogą zredukować użycie energii potrzebnej do ogrzania domu nawet o 20 procent.
Pewnie sam zauważyłeś, że w okresie zimowym na szybach gromadzi się para wodna – dzieje się tak w wyniku różnicy temperatur pomiędzy szybą zewnętrzną i wewnętrzną. Ciepła ramka pozwoli rozwiązać ten problem, podwyższając temperaturę wewnętrznej krawędzi szkła, co zapobiegnie gromadzeniu się pary wodnej.
Zadaniem ramek dystansowych, poza izolacją, jest także ochrona wnętrza okna przed kondensacją wilgoci i zanieczyszczeniami. W tym celu przestrzeń pomiędzy szybami wypełnia się specjalnym gazem – argonem lub kryptonem – który ma właściwości osuszające. Niestety przy nieszczelnych szybach gaz ten się ulatnia i poza obniżeniem właściwości izolacyjnych okna narażone są również na przedostawanie się wilgoci i zanieczyszczeń. W konsekwencji nagromadzona wilgoć może prowadzić do powstawania pleśni, a takie okno nadaje się już jedynie to wymiany. Zastosowanie ciepłej ramki eliminuje takie problemy.
Zdjęcie główne: Andrew Neel/pexels.com