Jak zaaranżować ścianę z oknami?
SalonWnętrza

Jak zaaranżować ścianę z oknami?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przy udanej aranżacji ściana z oknem może stworzyć reprezentacyjną, estetyczną przestrzeń. Zastanawiasz się, jak ją urządzić, aby uzyskać zadowalający efekt? Oto kilka podpowiedzi.

Ściana, na której znajdują się okna, może być dość problematyczna do urządzenia w niektórych pomieszczeniach. Zależnie od rozmieszczenia okien możemy spróbować odmiennych rozwiązań. Najprostszym sposobem na dekorację ściany z oknem jest umieszczenie obrazów, kwiatów czy też ozdobnych firan i zasłon na całej szerokości ściany. Przyjrzyjmy się jednak innym pomysłom na aranżację tej przestrzeni.

Ściana z oknem w kuchni – aranżacja

W przypadku kuchni niedużych rozmiarów ścianę z oknem możemy wykorzystać do stworzenia zgrabnego miejsca do spożywania posiłków. Nie podamy tu świątecznego obiadu dla całej rodziny, ale taka poręczna przestrzeń będzie idealna na szybkie śniadanie, przekąskę czy lunch. Jednym z rozwiązań, aby ją zaaranżować, jest przedłużenie blatu kuchennego i zostawienie pod nim pustego miejsca na wysokie krzesła lub stołki. Jeżeli układ kuchni na to nie pozwala, możemy po prostu zamontować na parapecie osobny blat w roli stolika, który wejdzie w okienną przestrzeń. 

Miejsce to doskonale ozdobią wiszące dekoracyjne lampy – korzystnym rozwiązaniem w przypadku takiej minijadalni jest umiejscowienie ich tuż nad „stołem”. Możemy również zdecydować się na ozdobną roletę w oknie, która doda przestrzeni uroku.

W nieco większej kuchni, posiadającej kilka okien, możemy pokusić się o projekt w stylu amerykańskim, tzn. zlewozmywak umiejscowiony pod oknem. Ewentualnie – szafki zawieszone na ścianie pomiędzy oknami. To sposób na dobre wykorzystanie przestrzeni i uzyskanie dodatkowego miejsca do pracy w kuchni. Na parapecie takiego okna mogą znaleźć się świeże zioła lub ozdobna ceramika.

Biurko na ścianie z oknem

Umiejscowienie biurka na ścianie z oknem może być doskonałym rozwiązaniem. Widok otwartej przestrzeni podczas nauki czy pracy będzie dobrze na nas wpływał, a przy okazji efektywnie wykorzystamy przestrzeń pomieszczenia. Znów pojawia się możliwość nadbudowy nad parapetem przestronnego blatu, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco miejsca we wnętrzu, a nie stracimy na komforcie użytkowania takiego biurka. Z kolei na ścianie wokół okna zamontować możemy półki lub szafki, w których znajdą się rzeczy potrzebne do pracy.

Biblioteka na ścianie z oknem

Innym sposobem na wykorzystanie przestrzeni wokół okna jest zabudowanie całej ściany półkami na książki i stworzenie w ten sposób efektownej, przestronnej domowej biblioteki. Półki mogą się zaczynać od podłogi i sięgać do samego sufitu. W ten sposób wykorzystamy całą dostępną przestrzeń. To rozwiązanie prezentuje się znakomicie nie tylko w gabinecie, ale i w eleganckim salonie.

Siedzisko pod oknem

To kolejny pomysł zaczerpnięty z amerykańskiego filmu – miękkie siedzisko pod oknem zamiast parapetu jest wyjątkowo urokliwym rozwiązaniem na zagospodarowanie przestrzeni przy oknie. Zastosowane w kuchni może stać się miejscem do spożywania posiłków. W salonie – stanowić element wypoczynku, a w każdym innym pomieszczeniu być po prostu wygodnym i przyjemnym miejscem, gdzie możemy usiąść z książką czy z dobrą kawą i chwilę się zrelaksować. Oczywiście powinny się tu znaleźć rozmaite dekoracyjne poduszki i dodatkowe oświetlenie w postaci kinkietów lub ozdobnych wiszących lamp.

Zdjęcie główne: Free-Photos/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym wyróżnia się plafon sufitowy?
Czym wyróżnia się plafon sufitowy?
Dobranie lamp do domu często spędza nam sen z powiek. Zastanawiamy się, jakie rozwiązanie doskonale spełni oczekiwania domowników. Na uznanie zasługują plafony sufitowe, dostępne w wielu wariantach. Szeroka oferta sprawia, że każdy może dobrać coś dla siebie.
Czego nie może zabraknąć w publicznej toalecie?
Czego nie może zabraknąć w publicznej toalecie?
W co powinny być wyposażone publiczne toalety? Przeczytaj, jak zadbać o nowoczesną infrastrukturę i przestrzegać higieny we wspólnych toaletach.
Fotowoltaika na balkonie – czy to się opłaca?
Fotowoltaika na balkonie – czy to się opłaca?
Dowiedz się, czy panele fotowoltaiczne na balkonie to dobry pomysł i czy warto w nie inwestować
Ostatnie wpisy