Jak zadbać o podłogę olejowaną?
SalonWnętrza

Jak zadbać o podłogę olejowaną?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podłogi olejowane to bardzo trwałe rozwiązanie, które prezentuje się efektownie przez wiele lat, a wraz z upływem czasu jak wino nabierają jeszcze szlachetniejszego charakteru. Aby móc cieszyć się ich nienagannym pięknem, należy jednak wiedzieć, jak o nie odpowiednio zadbać, stosując się do kilku przedstawionych poniżej zasad.

Czym są parkiety olejowane?

Parkiety olejowane to coraz częściej wybierane rozwiązanie w opozycji do podłóg lakierowanych. Wykonywane są najczęściej z drewna cechującego się wysoką odpornością na odkształcenia takiego jak dąb, jesion lub buk. Do ich zalet zalicza się między innymi naturalny wygląd z wyraźnie zaznaczoną linią włókien i słojów, mniejszą śliskość powierzchni, niż w przypadku parkietów lakierowanych, a także brak widocznych rys. Chcąc przez długi czas cieszyć się wszystkimi cechami tego rozwiązania, należy jednak pamiętać, że wymaga ono odpowiedniej pielęgnacji.

Konserwacja podłóg olejowanych

Dla przedłużenia pięknego wyglądu podłóg olejowanych wymagana jest ich regularna konserwacja minimum raz w roku, a najlepiej dwa razy do roku. Wykonywana jest ona za pomocą specjalnego oleju, który nakładany jest na powierzchnię podłogi w celu jej ponownego zabezpieczenia przed uszkodzeniem. Olej ten wnika w wewnętrzną strukturę drewna, zapobiegając wchłanianiu przez nią wilgoci i gwarantując wysoki połysk parkietu. Ponadto, w pierwszym roku po ułożeniu podłóg olejowanych, zaleca się wykonywanie jej konserwacji dwa razy częściej, czyli cztery razy do roku. W związku z tym, pomimo wszystkich swoich zalet, rozwiązanie to wymaga poświęcenia mu czasu, co jednak zwróci się w jego efektownym wyglądzie przez wiele długich lat.

Codzienna pielęgnacja podłóg olejowanych

Podobnie jak i inne podłogi, także w wersji olejowanej wymagają one codziennej pielęgnacji i czyszczenia. W tym przypadku tradycyjnie w pierwszej kolejności należy usunąć z powierzchni piasek i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powstające w wyniku codziennego użytkowania za pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza z końcówką wyposażoną we włosie. Następnie należy przemyć powierzchnię podłogi olejowanej wilgotną szmatką lub dobrze odsączonym z wody mopem. Jak najmniejsza wilgotność elementów wykorzystywanych do mycia podłóg olejowanych, jest o tyle istotna, że zapobiega wnikaniu w głąb desek wilgoci, która mogłyby powodować nieestetyczne plamy.

Do mycia podłóg olejowanych na co dzień zaleca się korzystanie ze specjalistycznych płynów lub mydeł dedykowanych do tego typu powierzchni, które tworzą na nich dodatkową warstwę ochronną, zabezpieczającą przed zużyciem i uszkodzeniami. Ilość stosowanych detergentów powinna być ściśle przestrzegana wedle wytycznych producenta. Ważne jest także to, aby woda stosowana do mycia podłóg olejowanych była zawsze zimna.

Podłoga olejowana w domu
Image by Muntzir Mehdi from Pixabay

W przypadku intensywnych zabrudzeń podłogi należy sięgnąć po specjalistyczne zmywacze, które pozwolą rozpuścić zgromadzoną na powierzchni parkietu warstwę środków pielęgnacyjnych oraz nagromadzonego brudu. Dostępne na rynku środki do codziennej pielęgnacji drewna olejowanego oferowane są zarówno w wariantach bezbarwnych, jak i koloryzowanych, które po odpowiednim dobraniu ich do barwy parkietu, wzmacnia jego kolor i uwypukla wszystkie jego zalety.

Piękne podłogi wymagają poświęceń

Jak widać po powyższych wskazówkach dotyczących pielęgnacji podłóg olejowanych, wymagają one poświęcenia im dużej ilości czasu i uwagi, dlatego też nie są polecane dla osób, które z góry wiedzą, że nie będą mogły na te czynności poświęcić czasu. Osoby, które jednak świadomie zdecydują się na podłogi olejowane i związane z nimi obowiązki mogą być pewne, że zagwarantują one im wyjątkowy nastrój we wnętrzu, a także doskonałą prezencję przez wiele lat. Ciekawym faktem jest także to, że ze względu na to, że olej stosowany na tego typu podłogach nie zamyka porów drewna, mogą być one z powodzeniem stosowane w kuchniach, łazienkach, a nawet na tarasach.

Podsumowując, chcąc właściwie zadbać o podłogę olejowaną, należy pamiętać o jej impregnacji co kwartał, w pierwszym roku po jej montażu oraz co pół roku w kolejnych latach. Natomiast do codziennego jej czyszczenia należy stosować odpowiednie preparaty oraz pamiętać o niskiej wilgotności przyrządów używanych do mycia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*