Mała spiżarnia — o czym pamiętać podczas urządzania?
Pozostałe

Mała spiżarnia — o czym pamiętać podczas urządzania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mała spiżarnia daje duże możliwości w kwestii przechowywania, jeśli tylko jest właściwie urządzona. Zobacz, jak ją zagospodarować, by była funkcjonalna i praktyczna.

Mini spiżarnia — jak ją zagospodarować?

Każdy, kto urządza małą spiżarnię, mierzy się z problemem jej właściwej organizacji. Mała przestrzeń potrafi być sporym wyzwaniem do zagospodarowania. Funkcjonalne jej urządzenie nie jest może tak proste jak w przypadku dużych spiżarni, ale jest jak najbardziej możliwe.

Zanim jednak zaczniesz organizować przestrzeń w małej spiżarni, odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz w niej trzymać, gdyż od tego będzie zależeć, co powinno się w niej znaleźć. Jeśli chcesz trzymać w spiżarni słoiki z przetworami, to niezbędne będą regały. I choć wydawałoby się, że ten mebel będzie zawsze najodpowiedniejszy jako wyposażenie małej spiżarni, czasami warto go uzupełnić o inne elementy. Zobacz, co jeszcze może być przydatne.

Meble do małej spiżarni

Wspomniane wyżej regały są dobrym punktem wyjścia podczas urządzania małej spiżarni. Regały warto ustawić wzdłuż jednej ściany (koniecznie przymocuj je do ściany). Jeśli poza przetworami zamierzasz przechowywać w spiżarni też inne rzeczy (np. rzadko używane urządzenia kuchenne czy zapasowe sypkie produkty spożywcze), to warto zastanowić się nad wydzieleniem miejsca na komodę czy szafkę. Dzięki temu produkty te będziesz przechowywać w miejscu o mniejszej wilgotności, co pozytywnie wpłynie na ich jakość.

Pamiętaj też, by w spiżarni ustawić na przykład taboret ze schodkiem, który ułatwi Ci sięganie po rzeczy znajdujące się na najwyższej półce. Wówczas nie będzie konieczności ograniczania wysokości półek do zasięgu rąk domowników.

Organizacja, organizacja i jeszcze raz organizacja!

Poza regałami i szafką czy komodą, w spiżarni warto wykorzystać plastikowe pudełka do przechowywania. Najlepiej jest wybrać pojemniki transparentne, ale z powodzeniem można też użyć nawet nieprzezroczystych skrzynek czy kartonów, w których ustawimy rzadziej używane przedmioty i zapasy. Koniecznie jednak w przypadku nietransparentnych pudeł dokładnie opisz co znajduje się w każdym z nich. W ten sposób znacznie usprawnisz sobie poszukiwania potrzebnych rzeczy.

W spiżarni dobrze jest też umieścić na najniższej półce regału (lub pod regałem, nawet bezpośrednio na podłodze) skrzynki, które wykorzystasz do przechowywania w nich ziemniaków czy jabłek. Chłodne i ciemne miejsce sprzyja dłuższemu utrzymaniu przez nie świeżości.

Co przechowywać w spiżarni?

Co poza przetworami można przechowywać w spiżarni? Jeśli jest w niej niska temperatura, to jak już wspomnieliśmy, warto trzymać tam też zapasowe owoce i warzywa, jak np. ziemniaki, marchew czy jabłka. 

Nawet małą spiżarnię warto wykorzystać do przechowywania zapasowych produktów sypkich (kasza, mąka, ryż) – warto je umieścić w szufladzie lub najlepiej w transparentnym pudełku, dzięki czemu ograniczymy dostęp wilgoci, a także zapobiegniemy ewentualnemu rozprzestrzenianiu się moli spożywczych w razie, jeśli kupimy jakiś produkt, w którym będą te owady.

Czy warto wydzielać miejsce na małą spiżarnię?

Jak najbardziej tak! Dzięki niej przechowywanie produktów spożywczych będzie prostsze, a Twoja kuchnia zyska na wyglądzie i funkcjonalności, gdy wyniesiesz z niej niepotrzebne na co dzień urządzenia i produkty.

Zdj. główne: Filmbetrachter/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Klimatyzator jako oczyszczacz powietrza?
Klimatyzator jako oczyszczacz powietrza?
Nowoczesne klimatyzatory coraz częściej mają także dodatkowe funkcje nie tylko związane z ochładzaniem czy ogrzewaniem.
Remont mieszkania jesienią — o czym musisz wiedzieć?
Remont mieszkania jesienią — o czym musisz wiedzieć?
Większość z nas decyduje się na remont mieszkania wiosną lub latem. Warto jednak rozważyć wykonanie niezbędnych prac jesienią lub zimą — poznaj zalety i wady takiego rozwiązania!
Najmodniejsze lustra do łazienki! Sprawdź, na co warto się zdecydować
Najmodniejsze lustra do łazienki! Sprawdź, na co warto się zdecydować
Zobacz koniecznie, jakie są najmodniejsze lustra do łazienki w tym sezonie i jak je wybrać!
Ostatnie wpisy