Nowa ustawa deweloperska 2021 – ochrona konsumentów przede wszystkim
Budowa i remont

Nowa ustawa deweloperska 2021 – ochrona konsumentów przede wszystkim

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W zeszłym tygodniu zakończyły się prace nad ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wśród ważniejszych zmian jest także utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawdź, co niesie za sobą nowa ustawa deweloperska.

Mniejsze ryzyko, czyli nowa ustawa deweloperska

W trosce o ochronę klientów deweloperów, powstała nowa ustawa przygotowana przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Trafi ona do podpisu Prezydenta RP, a następnie wejdzie w życie.

Co zmienia nowa ustawa deweloperska?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Powstaje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, z którego będą wypłacane pieniądze w razie upadłości dewelopera lub banku powyżej gwarantowanej kwoty przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Do tej pory, gwarantowano zabezpieczenie do 100 tys. euro, jednak mieszkania na rynku są też o wiele droższe, co skutkuje ryzykiem utraty dużej liczby pieniędzy. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będzie opłacany przez samych deweloperów.

Umowy rezerwacyjne

Kolejną zmianą są umowy rezerwacyjne, które mają zabezpieczyć przed wysokimi opłatami. Opłata rezerwacyjna nie będzie mogła przekraczać 1% ceny nieruchomości. Jeśli jednak bank odmówi kredytu hipotecznego, będzie można odzyskać wpłacone pieniądze. To samo stanie się w przypadku zawarcia umowy z inną osobą przez dewelopera, jednak kwota będzie dwa razy wyższa.

>> Zobacz też: Nowy program inwestycyjny w Polsce, który ma poprawić jakość wody

Sprawdzenie stanu mieszkania

Odbiór mieszkania może wiązać się z wadami istotnymi. Nowe przepisy gwarantują dochodzenia roszczeń w momencie, kiedy nieruchomość staje się bezwartościowe lub niezdatne do użytku. Wszelkie wady istotne muszą być usunięte, aby nie doszło do odstąpienia od umowy. Z drugiej strony, jeśli deweloper w momencie odbioru nie uzna wady istotnej, kupujący może udać się do rzeczoznawcy i poprosić o opinię.

Dotychczasowe przepisy nie zapewniały klientom deweloperów odpowiedniej ochrony prawnej, a także finansowej. Nowa ustawa doprowadzi do tego, że polskie rodziny decydujące się na zakup mieszkania lub domu od dewelopera nie będą musiały obawiać się utraty powierzanych przedsiębiorcy pieniędzy. Temu służy także utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, z którego w kryzysowych sytuacjach, takich jak upadłość firmy deweloperskiej lub banku, nabywcy mieszkań otrzymają zwrot wpłaconych środków – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Inne ważne zmiany

Nowa ustawa deweloperska obejmuje wszystkie umowy zawierane pomiędzy deweloperem a nabywcą, nawet jeśli będzie chodziło o garaż. Zmiany dotyczą również hipoteki, a mianowicie uzyskania zgody od wierzyciela hipotecznego, aby klient otrzymał mieszkanie. Ustawa zwiększa też zakres nadzory instytucji prowadzącej MRP nad rzetelnością wydatkowania środków przez dewelopera. Przypomnijmy, że dotychczas wszelkie wpłaty klientów gromadzone są na mieszkaniowych rachunkach powierniczych (MRP). Bank wypłaca deweloperowi pieniądze po przeniesieniu własnoći na nabywcę albo stopniowo, zgodnie z pracami na budowie.

Źródło: materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne meble i akcesoria dla nowoczesnego wnętrza – inspiracje i praktyczne porady
Jak wybrać idealne meble i akcesoria dla nowoczesnego wnętrza – inspiracje i praktyczne porady
Artykuł przedstawia inspirujące pomysły oraz praktyczne wskazówki na wybór mebli i akcesoriów, które podkreślą nowoczesny charakter Twojego wnętrza. Dowiedz się, jak stworzyć swoją wymarzoną przestrzeń!
Zalety skorzystania z wypożyczalni narzędzi
Zalety skorzystania z wypożyczalni narzędzi
Możliwość skorzystania z wypożyczalni narzędzi jest genialnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które nie czują potrzeby ich kupowania. Nie ma problemu […]
Jak przesadzić storczyka?
Jak przesadzić storczyka?
Hodujesz storczyki? Zastanawiasz się, jak je przesadzić? Sprawdź, jak to zrobić!
Ostatnie wpisy