Artykuł sponsorowany
Zaawansowane prace budowlane wymagają użycia nie tylko odpowiednich sprzętów, ale też podłączenia hydrauliki, bez której nie będzie sprawnie działać kanalizacja. Co jest potrzebne do montażu urządzeń hydraulicznych?
Budowa domu wiąże się z szeregiem prac, które należy wykonać w określonej kolejności. Nie liczy się sam projekt budynku, lecz również to, jak będą przebiegać pozostałe jego elementy, takie jak prąd czy woda. Podłączenie hydrauliki trzeba zaplanować już na początku tworzenia projektu tak, aby podczas prac budowlanych nie narazić się na dodatkowe koszta spowodowane np. złym dopasowaniem rur.
Każde miejsce budowy musi być właściwie oznakowane. Ma to duży wpływ na bezpieczeństwo prac. Warto więc w miejscach wykopu postawić barierki ostrzegawcze, które oferuje każdy profesjonalny internetowy sklep drogowy. Przydatne będą też lampy halogenowe, które doskonale sprawdzą się zimą, gdy szybciej zapada zmrok.
Pierwszym sposobem jest wykopanie studni głębinowej. Do niej należy dobrać odpowiednią pompę – głębinową lub samozasycającą. Ta pierwsza sprawdzi się w przypadku wydobywania wody z głębszych studni. Musisz mieć jednak na uwadze to, aby dokładnie sprawdzić, jaka jest jakość wody z tego rodzaju źródła.
Kolejnym rozwiązaniem jest przyłącze wodociągowe. Aby móc je zainstalować, musisz jednak uzyskać specjalne pozwolenie od sieci wodociągowej. Pamiętaj, że proces formalny, jak i sama budowa podłączenia jest długotrwała. Prace należy zlecić osobom, które posiadają odpowiednie uprawnienia w tym zakresie.
Tymczasowym rozwiązaniem mogą być też specjalne pojemniki z wodą. Mogą one pomieścić wiele litrów, natomiast musisz mieć na uwadze, że pobór wody na budowie jest dość duży i może zdarzyć się, że nie będziesz mógł systematycznie napełniać zbiorników.
Przed samym podłączeniem instalacji wodociągowych oraz kanalizacyjnych, konieczne jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Do tego przydatne będą igłofitlry, które odprowadzają wodę zalegającą w fundamentach.
Kolejny etapem jest wybór rur do kanalizacji. Najczęściej i najbardziej polecane są te wykonane z materiałów sztucznych – są nie tylko lekkie, ale też odporne na zniszczenia. Ponadto, łatwo się je montuje.
Musisz dobrać też dopasować odpowiednią klasę sztywności. Wyróżniamy klasy:
Rzadziej stosowane są rury miedziane. Mimo że są odporne np. na korozję i działanie wysokich temperaturów czy też pęknięcia, mają tę wadę, że częściej ulegają korozji elektromechnicznej. Zaleca się je montować tam, gdzie woda nie jest zbyt miękka.
Trzecim typem są stalowe, które wyróżniają się dużą wytrzymałością. Jednak nie są odporne na korozję i szybko tracą ciepło.
Systemy połączeń rur muszą być też właściwie zabezpieczone. Do tego służą uszczelki, których rozmiar musisz dobrać w zależności od szerokości rur. Ważny jest też sposób montażu samych rur. W miejscach, gdzie konieczne jest solidniejsze zamocowanie, warto zastosować zaciski oraz uchwyty. Można je znaleźć w sklepie Hydrotop.
Do prawidłowego podłączenia hydrauliki na placu budowy przydatne będą równie takie części jak:
Odpowiednie podłączenie hydrauliki spowoduje, że będziesz cieszyć się jej jakością przez długi czas. Nie oszczędzaj na materiałach i na fachowcach – w przeciwnym wypadku mogą pojawiać się częste awarie, które mogą okazać się dużo droższe niż pierwotny zakup lepszych elementów.