Sprawdzone sposoby na sprzątanie po remoncie
Zrób to sam

Sprawdzone sposoby na sprzątanie po remoncie

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sprzątanie po remoncie nie musi być katorżniczą pracą. Dzięki naszym poradom szybko i skutecznie przywrócisz porządek w mieszkaniu. 

Remont mieszkania wzbudza zazwyczaj bardzo skrajne emocje. Z jednej strony wywołuje radość na samą myśl o nowym, pięknym wystroju wnętrza, z drugiej strony wiąże się z ogromem pracy, wysokimi kosztami oraz potężnym bałaganem, o jaki trudno w innych okolicznościach. Negatywne aspekty nie powinny jednak powstrzymać nikogo przed spełnieniem marzeń o idealnym mieszkaniu. Co prawda nie mamy mocy sprawczej, aby obniżyć koszty remontu czy też zmniejszyć ilość potrzebnego czasu na jego wykonanie, lecz znamy kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą uprzątnąć bałagan po remoncie bez potrzeby wyrywania sobie włosów z głowy.

Na początek – przygotuj się do sprzątania

Sprzątanie po remoncie wymaga dobrego przygotowania. Radzimy zaopatrzyć się w sprzęt, który pozwoli sprawnie i skutecznie uporać się z bałaganem. Na całe szczęście obecnie producenci wręcz prześcigają się w udostępnianiu urządzeń do usuwania zabrudzeń i jest z czego wybierać. Sprzątanie po remoncie wymaga pozbycia się zabrudzeń z wielu różnych miejsc w domu, dlatego dobrze będzie dobrać produkty dedykowane poszczególnym powierzchniom. Ponadto zabrudzenia po remoncie są cięższe do usunięcia od tych, z jakimi stykamy się na co dzień, w związku z tym akcesoria do sprzątania powinny odznaczać się dobrą wytrzymałością. Decydując się na zakup mopa czy ściereczek wybierzmy towary wysokiej jakości, które nie zawiodą w trakcie porządków i pozwolą rozprawić się z zabrudzeniami.

Nierówna walka z pyłem w trakcie remontu

Bez wątpienia najbardziej irytującą rzeczą w trakcie remontu jest pojawiający się w każdym miejscu pył i kurz. Nie ma znaczenia czy odnawiamy wyłącznie jedno pomieszczenie w domu i czy odpowiednio zabezpieczyliśmy je przed roznoszeniem brudu. Możemy być pewni, że kurz znajdzie sposób, aby w nadmiernych ilościach pojawić się w każdym zakamarku mieszkania. Zakładając, że na bieżąco będziemy próbować się go pozbyć i tak może to być stosunkowo duże wyzwanie.

Nie znaczy to jednak, że należy odpuścić wszelkie próby zmierzające do ograniczenia ilości pyłów, jakie powstają przy remoncie. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli wykonywane będą takie prace jak tynkowanie, szlifowanie lub malowanie. Zabezpieczenie większości powierzchni folią malarską pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się pyłu.

Trzeba również pamiętać o tym, że znaczna część kurzu i pyłu unosi się w powietrzu. Z tego względu w miarę możliwości dobrze będzie wietrzyć mieszkanie, aby jak najwięcej kurzu zostało wywiane z domu, zamiast po prostu opaść na wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu.

Dodatkowo zalecamy przygotować odpowiedni sprzęt, który nieco ułatwi walkę z pyłem i kurzem.

W większości przypadków dobrym pomysłem będzie wyposażyć się w mocny odkurzacz z dwiema końcówkami (szczelinową oraz małą szczotką). Dzięki tej pierwszej pozbędziemy się kurzu z różnego rodzaju zakamarków, a drugą zgarniemy pył nie uszkadzając i nie rysując delikatnych powierzchni.

Sprzątanie warto rozpocząć już podczas trwania prac remontowych

Odłożenie całego sprzątania na koniec prac remontowych to zazwyczaj kiepski pomysł. Lepiej w miarę możliwości już w trakcie remontu podjąć działania mające na celu ograniczenie bałaganu. Jeżeli tylko będzie ku temu sposobność to na koniec każdego dnia remontu pozbądź się zużytych opakowań po artykułach budowlanych i usuń nagromadzony pył odkurzaczem przemysłowym. Jeżeli korzystasz z własnych narzędzi pamiętaj aby je wyczyścić ( chodzi tutaj szczególnie o wałki malarskie, pędzle ). Dobrą praktyką będzie pozbycie się nadmiaru silikonu czy też plam z farby zaraz po ich aplikacji. Jeżeli o tym zapomnimy staną się one znacznie trudniejsze do usunięcia i będą wymagać zastosowania specjalistycznych preparatów lub większego nakładu pracy.

Zawsze sprzątaj od góry do dołu

Nadrzędną zasadą w trakcie porządków po remoncie jest sprzątanie od góry do dołu. Jest to po prostu najbardziej efektywna metoda, która sprawi, że nie będziecie tracić czasu na wykonywanie tych samych czynności po kilka razy. Zaczynamy sprzątanie od wyczyszczenia sufitu i lamp. Następnie przechodzimy do ścian, potem bierzemy się za okna, sprzątamy meble i na sam koniec przystępujemy do odkurzenia podłóg. Sprzątając po remoncie zalecamy zwracać szczególną uwagę na miejsca o których zazwyczaj zapominamy. Parapety, futryny, gniazdka, listwy przypodłogowe – tam gromadzić może się brud i resztki farby, czy też pozostałości użytych materiałów budowlanych.

Jak sprzątać po remoncie? Podpowiadamy co robić krok po kroku

W poprzednim akapicie omówiliśmy ogólną koncepcję tego, jak powinno wyglądać sprzątanie po remoncie. Teraz zajmiemy się szczegółowym opisem poszczególnych kroków, jakie należy podjąć, aby sprzątanie było efektywne.

Pozbądź się poremontowych śmieci

Na początek sugerujemy pozbyć się wszelkich pozostałości po materiałach budowlanych użytych w trakcie remontu. Dopilnuj, żeby na płaskich powierzchniach nie zostały resztki gruzu, gipsu czy innych pozostałości. Zwróć szczególną uwagę na to, czy gdzieś nie ostały się wkręty lub gwoździe, które mogą być bardzo niebezpieczne.

Wyeliminuj pył ze ścian i sufitu

Jak wspominaliśmy wcześniej sprzątanie należy zaczynać zawsze od góry do dołu. Sufit i ściany to dwie powierzchnie gdzie osadza się najwięcej pyłu po remoncie. Najprościej będzie go usunąć posługując się wilgotną ścierką (w przypadku miejsc gdzie pyłu jest szczególnie dużo lepiej wcześniej użyć odkurzacza z miękką szczotką). Czyszcząc ściany nie można zapomnieć o takich newralgicznych miejscach jak grzejniki oraz kratki wentylacyjne. Stosując odpowiednie nakładki do odkurzacza powinniście bez większego problemu usunąć pył i kurz z zakamarków.

Lśniące okna po remoncie

Jeżeli remont mieszkania nie obejmował wymiany okien to przywrócenie im dawnego blasku nie będzie należeć do prostych zadań. Niestety nie istnieje stuprocentowo skuteczny sposób na zabezpieczenie ram i szyb okiennych. Zawsze znajdą się na nich resztki farby, gipsu czy też tynku. Przystępując do usuwania zabrudzeń z okien należy pamiętać, aby nie przecierać na samym początku okna na sucho. Przy próbie przecierania na sucho, nagromadzone drobinki pyłu, które osiadły na oknie po prostu je porysują. Podchodząc do usuwania zabrudzeń z okien rozpoczynamy od samej ramy i kolejno przechodzimy do szyb. W celu ułatwienia sobie całej procedury dobrze będzie wykorzystać sprawdzone, domowe sposoby. Roztwór sody oczyszczonej i wody w połączeniu z miękką ściereczką, to wypróbowana metoda na lśniące szyby okienne bez smug. Co istotne, soda oczyszczona ma zastosowanie w domu również w innych sytuacjach powiązanych z poremontowymi porządkami. Przykładowo, można wykorzystać sodę oczyszczoną do usunięcia tłustych plam ze ścian.

Zadbaj o czystą podłogę

Po wykonaniu wcześniej opisanych kroków miejscem, gdzie pozostało najwięcej zabrudzeń jest oczywiście podłoga. Przystąp do jej sprzątania korzystając najpierw z odkurzacza, a następnie przy użyciu mopa lub specjalnych szmatek usuń resztki kurzu. Nie zapomnij o usunięciu zabrudzeń z listwy przypodłogowej.

Czas na sprzątanie mebli

W przypadku gdy na czas remontu nie udało się wam przenieść mebli w inne miejsce trzeba pamiętać o ich wysprzątaniu. Jeżeli  trzymaliście się naszych rad i zabezpieczyliście meble i inne przedmioty folią malarską to powinny one być stosunkowo czyste i przetarcie ich wilgotną ściereczką powinno w zupełności wystarczyć.

Nie tylko remontowane pomieszczenia wymagają wysprzątania

Sprzątanie po remoncie powinno objąć wszystkie pomieszczenie w mieszkaniu, a nie tylko te, które zostały poddane renowacji. Ma to na celu ograniczenie przenoszenia się brudu z miejsca na miejsce. Szczególną uwagę zalecamy zwrócić na łazienkę i kuchnię oraz wszelkie przedmioty pozostawione na wierzchu. Starannie oczyść je z pyłu i kurzu, aby nie zaprzepaścić całej wykonanej do tej pory pracy.

Sprzątanie po remoncie – podsumowanie

Poremontowe porządki wcale nie muszą być straszne. Odpowiednie planowanie i trzymanie się opisanych wcześniej zasad pozwala w miarę szybko uporać się z bałaganem po remoncie, tak aby w pełni cieszyć się z nowego, pięknego mieszkania.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne meble i akcesoria dla nowoczesnego wnętrza – inspiracje i praktyczne porady
Jak wybrać idealne meble i akcesoria dla nowoczesnego wnętrza – inspiracje i praktyczne porady
Artykuł przedstawia inspirujące pomysły oraz praktyczne wskazówki na wybór mebli i akcesoriów, które podkreślą nowoczesny charakter Twojego wnętrza. Dowiedz się, jak stworzyć swoją wymarzoną przestrzeń!
Jak oszacować zużycie energii w domu?
Jak oszacować zużycie energii w domu?
Rachunki za prąd zwalają Cię z nóg? Sprawdź, co możesz zrobić, aby płacić mniej i jak oszacować zużycie energii w Twoim domu.
Nowoczesne i opłacalne filtry do okapów kuchennych z recyrkulacją powietrza.
Nowoczesne i opłacalne filtry do okapów kuchennych z recyrkulacją powietrza.
Filtry plazmowe do okapów są nowoczesnym rozwiązaniem dla kuchennego AGD.
Ostatnie wpisy