Szopa na narzędzia jest bardzo przydatna zwłaszcza na działce, na której nie ma budynku gospodarczego albo łatwego dostępu do pomieszczenia, w którym przechowywane są rzeczy niezbędne do pielęgnacji ogrodu.
Odpowiednim miejscem do przechowywania sprzętu niezbędnego do prac ogrodowych jest pomieszczenie gospodarcze z dostępem do bieżącej wody. Gdy nie ma domku gospodarczego do przechowywania narzędzi, to świetnie sprawdzi się do szopa.
Dobrej jakości szopa na narzędzia powinna być:
Szopa na narzędzia powinna pomieścić bez problemu cały sprzęt do prac ogrodowych oraz musi dobrze komponować się z już istniejącymi konstrukcjami – warto zakupić szopę wykonaną z materiałów, z których zbudowane jest ogrodzenie czy inne elementy małej architektury.
Rozmiar szopy powinien być dostosowany nie tylko do potrzeb, ale przede wszystkim do powierzchni ogrodu. Miejsce do przechowywania narzędzi powinno być funkcjonalne – małe miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych nie spełni swojego zadania.
Zalecane minimalne wymiary szopy to 200 x 130 cm – można wtedy przechowywać kosiarkę oraz drobny sprzęt ogrodniczy. W większej szopce jest możliwość przechowywania narzędzi, sprzętu ogrodniczego oraz innych rzeczy, np.: mebli ogrodowych czy rowerów.
Szopa powinna być zagospodarowana na planie kwadratu bądź prostokąta – taka forma jest najpraktyczniejsza w użytkowaniu. Bardziej rozbudowane formy zabierają więcej miejsca na działce, co nie przekłada się na wielkość miejsca do przechowywania. Bardzo przydatne w szopie są otwory wentylacyjne zapewniające odpowiedni przepływ powietrza.
Drzwi do szopy powinny mieć szerokość minimum 90 cm. Podłoga w takim miejscu powinna być łatwa do utrzymania w czystości – świetnie sprawdzą się tutaj płytki ceramiczne. Na ścianach warto powiesić różnego rodzaju półki na drobiazgi oraz zamykaną szafkę na środki ochrony roślin. Do ścian warto również powbijać różne haki, na których będzie można powiesić różne narzędzia.
Blat roboczy również jest ważnym elementem w szopie na narzędzia. Będzie to świetne miejsce do przesadzania roślin czy przygotowywania oprysków.
Najbardziej uniwersalnym materiałem jest drewno. Pasuje ono do każdego stylu ogrodu i można pomalować je na dowolny kolor. Drewno jest materiałem wytrzymałym, ale mimo to wymaga konserwacji co 2- 3 lata.
Dużo tańsza od drewnianej jest szopa plastikowa. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli będzie znajdować się z tyłu budynku. Tworzywo sztuczne jest dość wytrzymałe na promieniowanie UV i nie wymaga szczególnej konserwacji (wystarczy ją umyć wodą z płynem).
Metalowa szopa jest dobrym rozwiązaniem, jeśli inne elementy architektury ogrodowej również wykonane są z tego materiału.
Szopka na narzędzia nie powinna mieć styczności z gruntem, dlatego teren pod nią powinien zostać odpowiednio przygotowany. Lżejsze domki można ustawić na żwirze, te cięższe i większe zaleca się ustawić na wylewce, betonowych bloczkach bądź kostce brukowej.