W zamian za grunt gmina uzyska od inwestora mieszkania lub inne lokale użytkowe. Zobacz, na czym polega nowa ustawa powstała w ramach pakietu mieszkaniowego.
Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ustawa „Lokal za Grunt” została podpisana przez prezydenta 21 stycznia bieżącego roku. Oferowane przez nią narzędzia mają sprzyjać zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, opierając się na współpracy między samorządami i inwestorami.
Zgodnie z raportem GUS z 2019 r. w posiadaniu gmin znajduje się blisko 28 tys. ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Nowa ustawa proponuje model wymiany korzyści pomiędzy gminą a inwestorem. Gmina ma sprzedawać inwestorowi grunt, a on rozliczy część ceny w lokalach, które należeć będą do gminy. Lokale te będą przeznaczone na mieszkania lub np. pod działalność edukacyjną, zdrowotną, czy kulturalną. Co więcej, państwo wesprze gminę w budowie infrastruktury technicznej i społecznej.
Ustawa dopuszcza także inne formy inwestowania, jak pozyskiwanie przez gminy mieszkań i lokali znajdujących się w innych lokalizacjach. Oferowane przez gminę nieruchomości będą musiały wpisywać się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Źródło: Gov.pl