Gotowy domek letniskowy jest świetnym miejscem do relaksu np. na działce poza miastem. Na jakim gruncie można postawić domek letniskowy?
Przepisy prawa określają domki letniskowe jako „budynki do rekreacji indywidualnej”, czyli przeznaczone są do okresowego wypoczynku i nie są budynkami mieszkalnymi. Domek letniskowy ma służyć do rekreacji indywidualnej, co wyklucza większą liczbę pomieszczeń w budynku.
W przepisach nie ma sprecyzowanej definicji „okresowego wypoczynku”. W zależności od potrzeb użytkowników może to być kilka razy dziennie lub kilka razy w tygodniu. Ustawodawca nie sprecyzował, jakie pomieszczenia powinny się znaleźć w domku letniskowym, dlatego mogą się w nim znaleźć kuchnia i łazienka.
>> Zobacz też: Uwaga! Złodzieje oznaczają mieszkania, które chcą okraść?
Domek letniskowy nie jest budynkiem mieszkalnym, dlatego nie można go postawić na działce budowlanej, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod zabudowę jednorodzinną. Jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka budowlana jest określona jako działka rekreacyjna, to na takim gruncie można postawić gotowy domek letniskowy.
Domek letniskowy można postawić na działce rolnej, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę zagrodową. Niestety taki domek letniskowy może zostać postawiony tylko przez rolnika lub osobę posiadającą kwalifikację rolniczą.
Budowa gotowego domku letniskowego na działce leśnej jest możliwa, o ile nie ma do
Gotowy domek letniskowy można postawić na zgłoszenie, jeśli jest wolnostojący, parterowy i jego powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35 m2. Na każde 500 m2 można postawić tylko jeden taki obiekt – wszystkie warunki muszą być spełnione, aby można było wybudować domek na zgłoszenie.
Jeśli grunt, na którym będzie postawiony domek letniskowy, nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, to przed złożeniem wniosku o zgłoszenie należy wystąpić o warunki zabudowy.
Ustawodawca określa, że domek parterowy może mieć tylko jedną kondygnację naziemną, czyli część budynku położoną bezpośrednio na gruncie lub na stropie, jeśli domek jest podpiwniczony. Za kondygnację naziemną uważa się również poddasze ze wszystkimi pomieszczeniami użytkowymi przeznaczonymi do pobytu ludzi. Możliwe jest jednak wykonanie poddasza nieużytkowego, czyli przestrzeni do przechowywania różnych przedmiotów.
Zmiana formy użytkowania poddasza wymaga stosownej zgody.
Ustawodawca w rozporządzeniu określił wymagania techniczne dla wszystkich domków letniskowych. Dotyczą one warunków oraz wymagań usytuowania domku letniskowego na działce: