Artykuł sponsorowany
Każdy świeżo upieczony opiekun zwierzaka musi przygotować się na jego przyjęcie. Oznacza to nie tylko research na temat zdrowia, wychowania i budowania relacji z pupilem, lecz także skompletowanie wyprawki, która ułatwi psiakowi start w nowym miejscu. Jak przygotować dom na przywitanie nowego domownika i co powinno znaleźć się w “pakiecie startowym” dla każdego psiaka? Podpowiadamy!
Pierwsze dni w nowym domu to dla psa ogromny stres. Musisz liczyć się z tym, że to nie pora na rozpoczynanie szkolenia. O ile jasne zasady muszą panować w domu od początku, tak tresura i uczenie psa nowych, pożądanych przez Ciebie zachowań musi poczekać. Póki nie zbudujesz z psem relacji i nie zdobędziesz jego zaufania szkolenie nie ma sensu. Musisz więc być gotowy na chaos, bałagan i ewentualne zniszczenia. Bardzo wiele zwierząt adoptowanych zmaga się z lękiem separacyjnym. Kiedy zostają same, w stresie kompulsywnie niszczyć przedmioty, załatwiać się w domu lub wykonywać ruchy kopulacyjne na niepożądanych przedmiotach, na przykład poduszkach. Zacznij od wzbudzenia w psie poczucia bezpieczeństwa, pod żadnym pozorem nie karz go za te zachowania – to nie jego wina. Twoje spokojne podejście i wyrozumiałość skrócą czas adaptacji do nowego miejsca i sprawią, że pies szybciej poczuje się pewnie w nowym domu. By w tym trudnym okresie zminimalizować szkody, zaopatrz się w podkłady higieniczne, które ochronią podłogę przed psim moczem, dużą ilość gryzaków (byle nie z prasowanej lub plecionej skóry, są bardzo niezdrowe i pełne chemii) oraz zabawek do wylizywania. Żucie gryzaków oraz wylizywanie pasztetu lub karmy z zabawki pozwoli psu się uspokoić i wyciszyć, przez co łatwiej będzie mu panować nad emocjami.
Niestety początki życia z psem bywają trudne i mogą skutkować obgryzionymi nogami od stołu lub łóżka czy rogami szafy. Gryzienie mebli to nie tylko bardzo niepożądane, lecz także bardzo niebezpieczne dla psa zachowanie. Od połamanych zębów, przez ciała obce w układzie pokarmowym, po drzazgi w dziąsłach, lista komplikacji zdrowotnych, jakie może wywołać pogryziony stolik, jest bardzo długa. Żeby oszczędzić swoje meble i psi organizm, warto zabezpieczyć elementy podatne na gryzienie i znajdujące się w zasięgu psich zębów, na przykład owijając je szmatami. Jak z kolei oduczyć psa gryzienia mebli, butów czy innych przedmiotów? Dać mu inną, bardziej atrakcyjną alternatywę. Gryzaki wykonane z podrobów, takie jak: wołowe ogony, penisy, żwacze, płuca, tchawice lub ścięgna to dla psa smaczny i spełniający swoją funkcję gryzak, który sprawdza się dużo lepiej od Twojego trampka. Dzięki temu zwierzak przeniesie swoje zainteresowanie na to, co jest przeznaczone do żucia, zamiast niszczyć sprzęty domowe.
Zanim w domu pojawi się pies, przygotuj dla niego w domu przytulny i spokojny kącik. Może to być klatka kennelowa (choć w przypadku psów adoptowanych warto wstrzymać się z tym zakupem, bo mogą mieć one traumę związaną z zamknięciem w boksie), lub po prostu legowisko i przestrzeń prywatna dla psa. W takim miejscu powinno znaleźć się posłanie, dopasowane do rozmiaru psa, w niewielkiej odległości od niego miski z jedzeniem oraz wodą i zabawki. Ten kąt musi być psią strefą relaksu, w której nikt nie będzie mu przeszkadzał i niepokoił. Poza tym musisz także kupić zapas karmy dla psa. Żywienie psa to podstawa do jego zdrowego i szczęśliwego życia. Karma musi być dobrej jakości, zawierać dużo mięsa, nie może z kolei zawierać zbóż, sztucznych barwników ani polepszaczy smaków. Czytaj skład karmy, jaką wybierasz dla swojego psa, by nie dać się oszukać producentom popularnych i szeroko reklamowanych karm.
Zdjęcie główne: Helena Lopes/pexels.com