Jak stworzyć kino domowe w salonie?
SalonWnętrza

Jak stworzyć kino domowe w salonie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kino domowe to marzenie niejednego miłośnika filmów. Daje nieporównywalnie większy komfort oglądania ulubionych produkcji ze zdecydowanie wyższą jakością dźwięku. 

Marzenie o własnym kinie w domu można zrealizować przy odpowiednim budżecie. Niektórym wystarczy wydzielona przestrzeń w salonie z profesjonalnym sprzętem, a inni przeznaczają na ten cel cały osobny pokój. Przyjrzymy się sposobom na to, jak stworzyć kino domowe, w którym będzie można miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.

Poczuj się jak w prawdziwym kinie

Wielu specjalistów słusznie zauważa, że pojęcie kina domowego jest bardzo szerokie, a przez to też różnie interpretowane. Chodzi przede wszystkim o większą przyjemność z oglądania filmów i seriali na większym ekranie wraz z lepszym nagłośnieniem. To wszystko zapewni wyjątkowe wrażenia wizualne.

Obecnie w sklepach stacjonarnych oraz internetowych można wybierać sprzęt z bardzo bogatej i różnorodnej oferty. Z pewnością każdy znajdzie coś dostosowanego do swoich możliwości oraz preferencji. Na początku warto jednak zaznaczyć, że nawet skromne kino domowe to wydatek minimum kilkunastu tysięcy złotych. Taka bariera finansowa nie powstrzymuje jednak zwolenników kina. 

Po pierwsze, warto określić i zorientować się czy szukamy rozwiązań typowo konsumenckich czy już bardziej profesjonalnych. Najczęściej jednak, ze względu na cenę, ale także trudno wyczuwalną zmianę jakości, którą czują głównie prawdziwi pasjonaci, klienci decydują się na konsumenckie rozwiązania, dostępne w większości sklepów audio-video. W tym przypadku odrobinę mniejszą dbałość przywiązuje się do dopasowania do rozmiaru pomieszczenia oraz przykładowo pogłosu w salonie, co może wpływać na odbiór dźwięku. Również nie bez znaczenia jest światło w pomieszczeniu oraz możliwości zaciemnienia.

W profesjonalnych kinach domowych sprzęt umożliwiałby redukcję zniekształceń kolorystycznych oraz odbić światła. W przypadku większości rozwiązań nie jest to jednak konieczne. Wiele przydatnych informacji w tym zakresie znajdziesz na https://hdcinema.pl/kino-w-salonie.

Jak urządzić domowe kino w swoim salonie?

W profesjonalnie przygotowanym kinie domowym możemy oglądać filmy na większym ekranie oraz cieszyć się zdecydowanie lepszą jakością dźwięku. Po pierwsze, należy samodzielnie podjąć decyzję, czy decydujemy się na rzutnik czy ekran w salonie. Warto wziąć pod uwagę różnicę w jakości obrazu, możliwy kontrast kolorów oraz indywidualne parametry każdego z urządzeń.

Opcja rzutnika stwarza jeszcze jeden problem, ponieważ wymaga zamontowania specjalnego rozwijanego ekranu. Z drugiej strony jest to z pewnością znacznie tańsze rozwiązanie niż profesjonalny duży ekran telewizora, który może kosztować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Kino domowe – jakie nagłośnienie?

System nagłośnienia to jeden z większych wydatków w przypadku kina domowego, dlatego warto się bliżej przyjrzeć wszystkim najważniejszym parametrom. Taka wiedza pomoże dokonać właściwego wyboru, dostosowanego do własnych preferencji oraz rozmiaru pomieszczenia.

Ze względu na rozmiar salonu (poniżej 20m2) najlepszym wyborem będzie system audio 5.1. Jest to fachowe określenie zestawu złożonego z pięciu głośników – centralnego, dwóch głośników przednich, dwóch efektowych, które są umieszczane z tyłu. Piąty to subwoofer, odpowiedzialny za najniższe pasmo akustyczne, czyli poruszające filmowe basy. Najczęściej dostępne są one w zestawie, jednak można także dostać je osobno, co pozwoli na dopasowanie do konkretnej przestrzeni.

W przypadku głośników przednich klienci najczęściej decydują się na stojące na ziemi kolumny podłogowe. Zazwyczaj mają około 80-110 centymetrów wysokości. Dzięki takim rozmiarom pozwalają na wytworzenie wyższego ciśnienia akustycznego, a przez to także lepszą jakość dźwięku.

Głośniki efektowe (nazywane profesjonalnie surround) mają zazwyczaj mniejsze rozmiary. Są odpowiedzialne za tworzenie wrażenia przestrzeni. Odpowiadają za niewielką część dźwięków (przykładowo przelatujący śmigłowiec lub warkot silnika), jednak to właśnie one stwarzają niesamowite wrażenie i wzbogacają doznania. Można je zamontować po bokach w suficie lub w ścianach. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*