Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym – inspiracje
SalonWnętrza

Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym – inspiracje

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Projektując oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym, postaraj się zachować spójność i równowagę w całej przestrzeni. Zwróć uwagę na to, by było utrzymane w tym samym stylu. Jeśli chcesz zainstalować szklaną oprawę, upewnij się, że kolor odsłoniętego metalu współgra z innymi metalicznymi akcentami znajdującymi się we wnętrzu. Przestrzeń na planie otwartym wymaga sprytnego wykorzystania oświetlenia, by podkreślić poszczególne strefy. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Ważna rola oświetlenia

Schemat oświetlenia, który wybierzesz do dużej, otwartej przestrzeni, może pomóc w stworzeniu przytulnego klimatu. Lampy do salonu powinny łączyć walory estetyczne z praktycznymi.

Lampa wisząca nad wyspą podkreśla charakter danego obszaru, a także emituje bezcieniowe światło zadaniowe. W międzyczasie dekoracyjne lampki w strefie wypoczynkowej zapewnią blask podczas wieczornej rozrywki. Z kolei kinkiety i lampy ścienne nie tylko ozdobią wnętrze, lecz także zaakcentują mniejsze obszary.

Kluczem do podziału przestrzeni na strefy jest użycie wystarczającej liczby obwodów do niezależnego sterowania grupami świateł. Pamiętaj, że możesz ją wizualnie powiększyć lub zmniejszyć, w zależności od tego, jakie oświetlenie w salonie wybierzesz.

Eleganckie i funkcjonalne oświetlenie salonu – inspiracje

Przygotowując projekt, weź pod uwagę kilka podstawowych aspektów: kolory, materiały i wykończenie. Załóżmy, że masz szary blat kuchenny i zielone lub niebieskie dodatki. Dobierz do nich wazony, narzuty, lampy podłogowe i wiszące w zielonym lub niebieskim kolorze. 

Projektując odpowiednie oświetlenie dla otwartej przestrzeni, wykaż się kreatywnością. Niejednokrotnie musisz się zmierzyć z ograniczoną liczbą gniazdek. Doskonałym rozwiązaniem jest klasyczna łukowata lampa podłogowa. Możesz również pomyśleć nad nastrojowymi oprawami typu downlight.

Popularne rodzaje oświetlenia

Ważną rolę odgrywa oświetlenie ogólne, które wspaniale wypełnia całe pomieszczenie. Może ono jednak nie oświetlać dobrze całego pomieszczenia. Do kategorii oświetlenia ogólnego zaliczamy żyrandole, lampy wiszące, kinkiety ścienne, oprawy sufitowe, wbudowane światła LED, a także wentylator sufitowy dołączony z zestawem oświetleniowym.

Światło zadaniowe podkreśla konkretne obszary. Sprawdzi się doskonale koło fotela czy nad stołem. Możesz postawić lampę stołową lub podłogową. Niektóre lampy wiszące, kinkiety i światełka ozdobne również świetnie się sprawdzą. 

Na koniec warto zwrócić uwagę na światło akcentujące, które pełni funkcję ozdobną. Wprowadzi wyjątkowy klimat do wnętrza Twojego domu. Może również dodać łagodny blask w określonych obszarach. Oświetlenie punktowe podkreśli dzieła sztuki i inne dekoracje. Przykładowo, w stylu skandynawskim możesz postawić na ponadczasowe drewno albo kontrastujący odcień względem „łagodnych” mebli – żółty, miętowy, granatowy.

Jak wybrać odpowiednie światło do salonu?

Niektóre rzeczy mogą wydawać się oczywiste. Mamy jednak kilka wskazówek, którymi warto kierować się podczas zakupów. Zwróć uwagę na liczbę żarówek i ilość emitowanego przez nie światła (mierzone w watach lub dokładniej w lumenach). Zastanów się, jaka powinna być odległość między lampą a innymi ważnymi obiektami. Zobacz, w jaki sposób światło odbija się od przedmiotów i powierzchni. Warto tutaj przypomnieć pewną zasadę. Ciemniejsze powierzchnie pochłaniają światło, z kolei jasne ściany lepiej go odbijają. 

Weź także pod uwagę typ żarówek i temperaturę barwową. Im niższa liczba Kelwinów, tym światło jest bardziej żółte i cieplejsze. W przypadku dużej liczby Kelwinów światło jest białe lub niebieskie. 

Wpuszczane oświetlenie

Wpuszczaną oprawę zwykle montuje się na suficie. Zbudowana jest z dwóch elementów: obudowy i listwy. Pierwszy element jest wbudowany w sufit, ścianę lub podłogę. Składa się ze źródła światła, mocowania i innych części elektrycznych. Z kolei listwa nadaje lampie estetyczny wygląd. Nowoczesne oprawy pasują doskonale do miejsc z widocznymi belkami stropowymi i bez płyt kartonowo-gipsowych.

Wybór lamp do salonu z aneksem kuchennym na pewno będzie prostszy! Warto, aby była zachowana spójność i jednocześnie wnętrze było dobrze doświetlone. Pomysły na oświetlenie dodatkowe możesz czerpać też wykorzystując np. butelki, słoiki czy innego rodzaju szkło. Tu ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak w kawalerce zaaranżować przytulny kącik sypialniany?
Jak w kawalerce zaaranżować przytulny kącik sypialniany?
Bardzo często najmniejsze mieszkania są największym wyzwaniem pod względem aranżacji. Nie oznacza to jednak, że nie można zrobić tego rozsądnie i estetycznie. Podpowiadamy, jak możesz urządzić kącik sypialniany w małej kawalerce z aneksem kuchennym.
Wykończenia kuchni – Jakie materiały i kolory wybrać, aby stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrze?
Wykończenia kuchni – Jakie materiały i kolory wybrać, aby stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrze?
Wybierając wykończenia do kuchni, ważne jest, aby uwzględnić zarówno aspekty funkcjonalne, jak i estetyczne.
Czym ogrzewać dom?
Czym ogrzewać dom?
Decyzje dotyczące Twoje przyszłego domu bywają dość trudne i należy podejmować je, myśląc o wielu czynnikach wpływających na Twoją sytuację. Założenie systemu grzewczego w domu należy do tego typu trudnych wyborów. Zanim zainwestujesz w jakiekolwiek rozwiązanie, zapoznaj się z realiami, które się z nim wiążą.
Ostatnie wpisy