Budowa oczka wodnego to doskonałe urozmaicenie przydomowego ogrodu. Idealnie komponuje się z naturalną roślinnością i zwiększa walory estetyczne otoczenia. Nie musisz mieć wiele miejsca, by móc zdecydować się na wyposażenie swojego ogrodu w zbiornik wodny. Wyjaśnimy Ci, jak krok po kroku zrobić własne oczko wodne.
Przed przystąpieniem do budowy oczka wodnego należy wziąć pod uwagę, jakiej wielkości ma być nasz zbiornik, a także uwzględnić to, jak dużą powierzchnią dysponujemy. Właściwie położenie oczka jest szczególnie ważne. Musi być ulokowane w takim miejscu, aby nie rozwinęły się w nim glony, nie wpadały do niego liście, oraz żeby dobrze wpisywało się w wystrój ogrodu czy też działki.
Najpierw zastanówmy się nad tym, jakie wymiary powinno posiadać Twoje oczko wodne. Warto wiedzieć, że im większy zbiornik, tym łatwiej zachować w nim równowagę biologiczną, co pozwoli na utrzymanie roślinności w nienagannej kondycji.
W małym i płytkim oczku woda szybko się nagrzewa i zawiera mało tlenu, co sprzyja rozwojowi glonów. W takim wypadku konieczne jest stałe oczyszczanie zbiornika za pomocą filtrów i chemii. Oczko wodne nie powinno być również nasłonecznione przez cały dzień, bo powoduje to rozwój glonów i nadmierne parowanie. Z drugiej strony warto usytuować oczko z dala od drzew, by nie opadały na nie liście, które mogą się rozkładać i zanieczyszczać dno.
Pracę nad budową oczka wodnego zaczyna się od wyznaczenia granic wykopu. W wybranym przez nas miejscu określamy zarys naszego zbiornika. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym, sznurkiem czy farbą w sprayu. Dzięki temu dużo prościej będzie nam ocenić kształt i wymiary oczka wodnego. Tę czynność powtarzamy dla każdej sfery głębokości, aby wykop był wykonany precyzyjnie.
Po dokładnym wyznaczeniu granic zbiornika wodnego możemy przejść do wykopu. Czynność tę wykonujemy od zewnętrznego obrysu, a następnie kierujemy się do środka, uwzględniając przy tym kolejne poziomy głębokości.
Wykop nie musi być wykonany w sposób bardzo precyzyjny. Zastosowana w oczkach wodnych folia jest na tyle elastyczna, że poradzi sobie z niewielkimi różnicami poziomów. Jednakże warto zadbać o to, aby wykop był wykonany zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem. W najgłębszym miejscu powinien mieć około 100 cm.
Na głębokości 60 i 30 cm formułujemy półki o szerokości około 30 cm, na których ustawimy później kosze z roślinami wodnymi. Krawędzie dna formuje się ze spadkiem, aby podłoże nie osuwało się pod naporem wody. Wszystkie brzegi oczka powinny znajdować się na tym samym poziomie. Podczas wykopywania ziemi warto usunąć wszelkie gałęzie, kamienie i inne elementy w glebie, tak aby zabezpieczyć folię oczka wodnego przed przedziurawieniem.
Po wykopaniu dna warto usypać w uformowanej niecce około 10-centymetrową warstwę piasku. Będzie on zabezpieczał krawędzie oczka przed osunięciem oraz spowoduje, że folia będzie lepiej zabezpieczona przed zniszczeniem przez korzenie. Jeśli nasz zbiornik ma skomplikowany kształt i posiada wiele stref głębokości, zamiast piasku warto użyć podkładu. Powszechnie stosuje się w tym celu geowłókniny, agrowłókniny lub wełny mineralne.
Kiedy już wyłożymy dno warstwą piasku lub podkładem, to należy rozłożyć folię (polecamy folię PVC). Wybieramy taką, która jest wykonana z dobrej jakości materiału o grubości minimum 1 mm. Im lepsza jakość folii, tym większa będzie żywotność naszego oczka wodnego.
Folia powinna zostać precyzyjne ułożona i dopasowana w każde zagłębienie. Należy ją rozłożyć od najniższego punktu zbiornika ku górze. Nie jest wskazane jej naciąganie – powinna swobodnie leżeć w wykopie. Przy brzegach wykładamy ją z użyciem minimum 20 cm zakładki. Po rozłożeniu folii możemy uzupełnić zbiornik wodą. Przy okazji usuwamy wszystkie fałdy, które mogły ewentualnie pojawić się w niecce.
Kluczowym elementem budowy oczka wodnego jest wykończenie jego brzegów. Należy dobrze zamaskować folię, by zbiornik prezentował się naturalnie i estetycznie. Część linii brzegowej wzmacnia się dużymi kamieniami osadzonymi na warstwie zaprawy cementowej. Polecamy stosować zaprawę bez wapna, gdyż może ona zaszkodzić żyjącym w zbiorniku rybom. Na odcinku z łagodnym spadkiem do dna, nasyp żwiru przy podeście. Pozostałe elementy brzegu może porastać trawa. Warto w celu urozmaicenia oczka położyć na płyciźnie kamienie, wystające ponad lustro wody.
Ostatnim krokiem jest wypełnienie gotowej niecki wodą. Rośliny są główną dekoracją w oczku wodnym, a jednocześnie maskują ewentualne niedoskonałości w jego wykonaniu. Pomagają także zachować równowagę biologiczną – natleniają wodę, chronią przed nadmiernym nagrzaniem, dają cień, a także są schronieniem dla zwierząt wodnych. Nie warto jednak przesadzać z ilością roślin w oczku – ⅓ powierzchni powinna zostać odkryta.