Jak wygląda kwestia podatku od nieruchomości w 2021? Kto musi go płacić, a kto nie? Sprawdzamy!
Zgodnie z Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 r. właściciel jakiejkolwiek nieruchomości, np. gruntu, domu, mieszkania, budynku biurowego, czy hali magazynowej zobowiązany jest do zapłaty podatku za jej posiadanie. W bieżącym roku stawki podatku od nieruchomości nieco wzrosły. Zobacz, kto będzie musiał go zapłacić, a kto będzie z tej opłaty zwolniony.
Lista nieruchomości wyłączonych z opodatkowania
Właściciele poniższych nieruchomości nie będą musieli płacić podatku od ich posiadania:
- Użytki rolne
- Grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych
- Lasy, z wyłączeniem tych przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej (np. tartaki)
- Grunty pod wodami płynącymi i kanałami żeglugowymi (nie dotyczy jezior i gruntów funkcjonujących jako zbiorniki retencyjne lub zbiorniki dla elektrowni wodnych)
- Nieruchomości należące do innych państw i organizacji międzynarodowych oraz te przekazane takim organizacjom w użytkowanie wieczyste (obowiązuje tu zasada wzajemności)
- Nieruchomości lub ich części, które zajmują organy jednostek samorządu terytorialnego
- Grunty przeznaczone na pasy drogowe dróg publicznych i znajdujące się na nich budowle (nie dotyczy gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza – z wyjątkiem działalności związanych z eksploatacją płatnych autostrad)
>> Zobacz też: Kto ma prawo odciąć media?
Każda inna nieruchomość podlega opodatkowaniu. Do jego zapłaty zobowiązane są zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, przy czym stawki dla firm są znacząco wyższe.