Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Dostrzeżenie w budynku problemu w postaci wilgoci powinno skłaniać do natychmiastowej interwencji. To problem, z którego rozwiązaniem nie można zwlekać. Dlaczego to tak ważne? Czy problem wilgoci może występować już na poziomie fundamentów? Czym jest izolacja fundamentów pozioma i co ma wspólnego z osuszaniem budynku? Odpowiedzi na te i wiele innych istotnych pytań poznasz po zapoznaniu się z poniższym artykułem.
W fundamentach jest wilgoć? W takim razie niezbędna będzie izolacja fundamentów pozioma, – to najskuteczniejszy sposób na osuszenie budynku. Na czym polega izolowanie fundamentów w poziomie tłumaczymy w dalszej części tekstu. Natomiast teraz wyjaśnimy, czemu wilgocią trzeba zająć się natychmiast.
Otóż cząsteczki wody w ścianach tworzą swoisty mikroklimat. Duża wilgoć to warunki wręcz doskonałe dla rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów. W ścianie może się pojawić pleśń. Dlaczego to duże zagrożenie? Grzyby i pleśń same w sobie nie są jakimś istotnym zagrożeniem. Jednak co innego ich zarodniki. Przenikając do organizmu człowieka, mogą go poważnie uszkodzić. Na pierwszej linii znajduje się układ oddechowy. Zarodniki grzybów wywołują poważne choroby w tym obszarze. Zagrażają również układowi krwionośnemu. Ponadto są rakotwórcze.
Jakby tego było mało, wilgoć może zagrozić konstrukcji. Drążąc mury, pogarsza ich właściwości, wpływając między innymi na obniżenie wytrzymałości. Dlatego też czy to wilgoć w ścianach czy też w fundamentach – trzeba jak najszybciej się z nią uporać.
Jeśli wilgoć pojawiła się w ścianach, z dużym prawdopodobieństwem jest obecna również w fundamentach. Co więcej, jej brak w ścianach nie wyklucza obecności w fundamentach. Okazuje się bowiem, że do najczęstszych przyczyn pojawiania się wilgoci w budynkach należy podciąganie kapilarne.
W przypadku podciągania kapilarnego źródło wilgoci znajduje się w ziemi. Może być nim nadmiar wody zgromadzonej w gruncie. Częściej jednak chodzi o wody gruntowe. Przenikają one do fundamentów, a stamtąd już prosta droga do kolejnych części budynku. Oczywiście, aby do tego doszło, fundamenty muszą być nieszczelne. Niestety błędy w wykonaniu izolacji czy też jej niska jakość sprawiają, że problem występuje dzisiaj w wielu budynkach.
Aby w pełni rozwiązać problem wilgoci, trzeba zadziałać już na poziomie fundamentów. To jedyny sposób na to, aby woda nie była obecna w żadnej części konstrukcji, ponieważ to właśnie fundamenty stanowią dla niej pierwszy przystanek. W tym celu wykonuje się izolację fundamentów poziomą.
Aby stworzyć izolację, trzeba przygotować miejsce dla płyty izolacyjnej. W tym celu wykonywane jest precyzyjne, poziome cięcie. Na płycie izolacyjnej trzeba umieścić specjalne kliny. W przeciwnym razie istniałoby ryzyko, że dojdzie do osiadania budynku. Dalej fachowcy wykonują już tylko prace końcowe. To wystarczy, aby zapobiec dalszemu podciąganiu kapilarnemu, zatem problem wilgoci zostaje rozwiązany. Co więcej, nowoczesne płyty izolacyjne są bardzo trwałe. Według niektórych szacunków zapewniają właściwą izolację nawet przez 100 lat.