Zmiany etykiet energetycznych na sprzęcie od marca
Wnętrza

Zmiany etykiet energetycznych na sprzęcie od marca

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od 1 marca 2021 r. sprzęty RTV i AGD mają nowe etykiety energetyczne w skali od A do G. Zobacz, co oznacza ta zmiana oraz dlaczego ją wprowadzono.

Fot. Curtis Adams / Pexels

Jak dotąd, zasady etykietowania zużycia energii przez sprzęty gospodarstwa domowego regulowała dyrektywa unijna 2017/1369/UE z 4 lipca 2017 r. Znane nam etykiety od A+++ do D zawierają informacje o klasie energetycznej danego urządzenia i jego parametrach, takich jak zużycie energii, czy poziom hałasu.

Nowe etykiety energetyczne

O potrzebie zmiany etykietowania urządzeń RTV i AGD mówiono już od kilku lat. Nowe przepisy odnośnie etykietowania weszły w życie 1 marca tego roku i obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. W grupie pierwszych urządzeń objętych nowymi zasadami znajdują się:

  • lodówki,
  • pralki,
  • zmywarki,
  • telewizory,
  • monitory.

Powrót do skali od A do G

W wyniku zmiany powracamy do 7-stopniowej skali od A do G, która była pierwszą znaną skalą ustanowioną przez dyrektywę 2010/30/UE z 2010 roku. Przy obecnej zmianie wprowadzono bardziej surowe normy klasyfikacji produktów. Teraz na rynku nie będzie sprzętów o klasie A oraz B – te zarezerwowane są na przyszłość, dla nowych urządzeń, które mają dopiero powstać wraz z postępem technologicznym.

Obraz: MVOPro / Pixabay 

Zmiana etykiet na obecnych produktach

Obecne produkty najwyższej klasy A+++ otrzymać mogą klasę C. Sprzęty oznaczone etykietą A++ zastąpić może D. Z kolei A+ zastąpi etykieta E. Urządzenia o największym zużyciu energii zakwalifikowane będą do najniższych klas – F lub G.

Źródło: Muratordom.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zakątki natury w twoim domu – wprowadzanie elementów roślinnych do aranżacji wnętrz
Zakątki natury w twoim domu – wprowadzanie elementów roślinnych do aranżacji wnętrz
Odkryj sekrety tworzenia pięknych wnętrz z wykorzystaniem roślin. Przeczytaj nasz artykuł i zainspiruj się, jak wprowadzić więcej natury do swojego domu.
Budowa domu w systemie gospodarczym – korzyści i wady
Budowa domu w systemie gospodarczym – korzyści i wady
Budowa domu to jedno z największych przedsięwzięć w życiu. Jednym z popularnych sposobów na oszczędność jest wybór systemu gospodarczego. W tym artykule omówimy zalety i wady budowy domu w systemie gospodarczym oraz podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem takiej decyzji.
Kiedy przydatne mogą być domy z kontenerów?
Kiedy przydatne mogą być domy z kontenerów?
Domy mieszkalne oraz pomieszczenia biurowe i socjalne z kontenerów to coraz szybciej rozwijający się trend. Dowiedz się, jak wyglądają takie nowoczesne i mobilne budynki oraz dlaczego warto zdecydować się na to innowacyjne rozwiązanie.
Ostatnie wpisy