Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale jeden z najbardziej popularnych obrazów wielkiego mistrza Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” lub jak niektórzy zwykli ją nazywać „Dama z łasiczką” znajduje się w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Skąd się tam wziął i czy można pójść i go obejrzeć?
Od 29 grudnia 2016 roku Muzeum Narodowe w Krakowie posiada namalowany w 1490 roku w Mediolanie jednego z najsłynniejszych portretów na świecie, a mowa tu oczywiście o „Damie z gronostajem” namalowanej przez Leonarda da Vinci. Obraz został zakupiony około 1800 roku przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, jako prezent dla jego matki Izabeli Czartoryskiej.
W ostatnim czasie o obrazie zrobiło się szczególnie głośno, gdyż stał się on osią promocji serialu kryminalnego „Lupin” dostępnego na platformie Netflix. Główny budynek Muzeum przyozdobiony został reprodukcją portretu, na której brakuje czarnego naszyjnika. MNKrk na swoim Twitterze pyta: „Kto się na niego połasił?”, a z odpowiedzią przychodzi billboard umieszczony obok gmachu, przedstawiający znanego włamywacza Lupina z naszyjnikiem w ręku i dopiskiem „Merci Madame”.