Mimo że obecnie wiele informacji, w tym rachunków, otrzymujemy poprzez pocztę elektroniczną, należy pamiętać, że nadal obowiązuje nakaz posiadania własnej skrzynki na listy. Sprawdź koniecznie, jakie rozporządzenie w tej sprawie wydał rząd.
Obecnie obowiązuje nakaz posiadania skrzynki pocztowej, niezależnie od tego, czy mamy dom jednorodzinny, czy też mieszkamy w bloku. Kara za jej brak została podniesiona do 10 tysięcy złotych, więc wydatek związany z jej montażem jest niczym w porównaniu do tak wysokiej kwoty kary.
Samorządy przypominają, że nowe przepisy dotyczące skrzynek pocztowych są bardzo restrykcyjne. Rząd nakłada taki wymóg na mieszkańców domów jednorodzinnych również ze względu na możliwość wprowadzenia wyborów korespondencyjnych.
W dniu 23 listopada 2012 roku weszła w życie ustawa dotycząca skrzynek pocztowych. Jest zawarta w tzw. Prawie pocztowym – chodzi szczególnie o artykuł 127. dotyczący kar dla osób, które na swojej posesji nie posiadają wymaganej skrzynki oddawczej.
Kary wahają się od 50 złotych do nawet 10 tys. złotych. Niższe kary przewidziane są za skrzynki umieszczone w złym miejscu, np. za bramą posesji, a nie przed wejściem. Za brak skrzynki otrzymamy karę nawet 10 tys. złotych. Prezes UKE twierdzi, że może odstąpić od wymierzenia kary, jeśli stopień jej szkodliwości jest nieznaczny. Umorzenie kary może nastąpić, kiedy skrzynka zostanie umieszczona w prawidłowym miejscu lub gdy skrzynka faktycznie stoi przy posesji, jednak jest umiejscowiona zbyt nisko lub zbyt wysoko. Wymiar kary za takie uchybienie jest także znacznie mniejszy.
Wymogi dotyczące skrzynki pocztowej:
Wymogi przedstawione wyżej są zamieszczone w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych.
Oprócz faktu posiadania skrzynki przy budynku mieszkalnym ważne jest jej oznaczenie cyframi arabskimi, zgodnie z numeracją danej nieruchomości. Należy zainstalować ją w sposób trwały nie niżej niż 700 mm od podłoża do dolnej krawędzi skrzynki. Ze względu na wygodę użytkujących nie można jej stawiać wyżej niż 1600 mm, mierząc od podłoża do jej górnej krawędzi.
Są one wymagane w budynkach jednorodzinnych, koniecznie przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w miejscu, gdzie znajduje się ogólnodostępna część nieruchomości. Najczęściej są to klatki schodowe w przypadku bloków albo ogrodzenie, jeśli skrzynkę montujemy przy domu jednorodzinnym. W przepisie dotyczącym skrzynek pocztowych jest mowa również o budynkach wielorodzinnych, w tym blokach. W nich znajdują się zestawy skrzynek oddawczych, które są umiejscowione na ogólnodostępnym korytarzu. Jest ich tyle, ile jest samodzielnych lokali.
>> Zobacz też: Podłączenie hydrauliki na budowie – co się przyda?
Skrzynki oddawcze, które mają odpowiednie wymiary oraz są dostosowane do panujących przepisów, można nabyć w praktycznie każdej placówce Poczty Polskiej. Również niektóre sklepy budowlane prowadzą ich sprzedaż detaliczną. Co ważne, firmy mogą wliczyć zakup skrzynki pocztowej w koszty, jeśli będzie ona konieczna do prowadzenia działalności gospodarczej. Cena skrzynki pocztowej waha się od 200 złotych do około 1000 złotych, w zależności od jej wymiaru oraz jakości wykonania.